زمانی که به انتخاب شغل میرسیم ، اکثر ما سر این دو راهی قرار میگریم ، علاقه یا درامد؟

اگر واقعا به کاری علاقه دارید اما قرار نیست که پولدارتان کند ایا هنوز هم باید انجامش دهید یا نه؟

از ان سوالهاست که تقریبا اکثرمان در بازه ای زمانی به ان برخورده ایم . بعضی ها میگویند کاری را که دوس دارید دنبال کنید، پول خودش می اید.

بسیار الهام بخش ، اما ایا درست است ؟

ایا نمیشود کاری را که واقعا دوست دارید انجام دهید ولی درنهایت بی پول هم شوید؟

براساس مطالعات روانشناسان ما قانع شده ایم که علاقه و اشتیاق وقتی که بسمت ناشناخته ها حرکت میکنید مهم ترین چیز است. چه کاری باشد که دوست دارید انجام دهید ، چه کاری باشد که به شکلی منطقی شما را به سمت چیزی که دوست دارید هدایت کند ، این اشتیاق شما را خلاق تر وکارامدتر میکند و به شما کمک میکند که سریعتر جلو بروید. بهتان کمک میکند که پافشاری کنید. هنگامی که میخواهید کاری را شروع کنید که قبلا هیچ وقت امتحان نشده است یا میخواهید یک بیزنس جدید بسازید به موانع زیادی برخواهید خورد . نمیخواهید که با برخوردن به اولین مانع تسلیم شوید؟

اما اگر واقع بین باشیم هیچ کدام از اینها ثروت را تضمین نمیکند ، یا حتی موفقیت مالی را.

یکی از دوستان ما با چندتا از اهنگ سازان حرفه ای در یک مهمانی بعد از یک برنامه ضبط تمرینی ملاقات داشتند و درباره اهنگ ساز معروفی حرف میزدند که همه میشناختند. یکی از انها داشت میگفت که چقدر این شخص خوش شانس است که موسیقیش یک موسیقی تبلیغاتی است.

در این پنج کلمه حقیقت خیلی مهمی وجود دارد. همه ما موسیقی زیبای خود را داریم اما اگر کسی از ان خوشش نیاید ان را نمیخرد . هیچ تضمینی برای اینکه دیگران هم از چیزی که شما خوشتان می اید خوششان بیاید وجود ندارد. اینها، دوتا چیز بسیار متفاوت هستند.

برگردیم به سوال اول ، من به این کار علاقه دارم ، اما تقریبا مطمئنم که من را بجایی که سوداوری مالی داشته باشد نمیرساند، ایا هنوز هم باید انجامش دهم؟

البته که باید انجامش دهید …

اما اجازه دهید کمی جواب را بیشتر بررسی کنیم.

اگر با انجام ان نمیتوانید از پس هزینه ها بربیایید مثلا معاش خانواده را تامین کنید یا هزینه های دانشگاهتان را پرداخت کنید که تصور میکنید از علاقتان مهم تر است ، نه … بهتر است که بخش مالی زندگیتان را روی ان سرمایه گزاری نکنید.

یک قانون ساده درباره مواجه شدن با اینده ای ناشناخته و مبهم ، اینست که قدمی بردارید که انقدر شما را زنده نگه میدارد که بتوانید حداقل قدم بعدی را نیز بردارید. پس مطمئن شوید که از قبل نیاز های پایین هرم مازلو، مثل مسکن خوراک و پوشاک را تامین کرده اید وگرنه خیلی زود قید همه چیز را میزنید.

اما این هم به این معنی نیست که نمیتوانید روی علاقتان کار کنید .حتی بمدت 15 دقیقه در روز هم که شده.

افرادی که هرروز یک قدم بسمت چیزی که برایشان مهم است برمیدارند هرچقدر هم کوچک ، خوشحال تر ، راضی تر و به زندگی خوش بین تر هستند.

این وبلاگ طرفدارخوشبختی است و قصدمان اینست که جستجوی خوشبختی را نیز در افراد دیگر بیدار کنیم . سوال تیتر مقاله مخصوصا برای افرادی است که به اندازه کافی پول دارند و میتوانند دوباره این سوال را بررسی کنند که ایا باید به کاری که برایشان ایجاد درامد میکند ادامه دهند حتی اگر به ان علاقه ندارند؟ اغلب این افراد میگویند همین که به اندازه کافی پول دستم امد ، دنبال کاری میروم که واقعا دوست دارم انجام دهم. زمانی که دیگر درباره پول نگرانی نخواهم داشت. اما به دلایلی هیچ وقت به ان نقطه نمیرسند. زمان محدود است. همین مطلب ممکن است کافی باشد تا شما را به این فکر بیندازد که الویت هایتان را دوباره بررسی کنید و ببینید که زمانتان را واقعا به ان شکل که میخواهید ، دارید میگزرانید یا خیر

و البته هیچ اطمینانی هم نیست،  کسی چه میداند شاید شما از انجام دادن علاقه تان پول هم بدست بیاورید ،حتی اگر الان فکر میکنید که نخواهید کرد.اینده ناشناخته است . کسی نمیداند مردم در اینده چه خواهند خرید یا اینکه بعد از اقدام بعدیتان چه اختراع خواهید کرد. در هر لحظه شما فقط اندازه یک فکر از الهامی فاصله دارید که ممکن است دنیا را تغییر دهد.

وقتی که با چیزی مواجه شده اید که شناختی از ان ندارید ، تنها راه برای اینکه مطمئن شوید ، اینست که اقدام کنید . وقتی که نمیدانید ایا از علاقه تان میتوانید پول دربیاورید یا نه اقدام و عمل میکنید. درگیر این نمیشوید که چه اتفاقی ممکن است بیفتد یا اینکه نتیجه را پیش بینی کنید یا برای هر قدم برنامه ریزی کنید. تنها یک قدم کوچک بردارید به سمت اینکه ان را تبدیل به واقعیت کنید و خواهید دید که چه اتفاقی میفتد.

بنابراین ان قدم های کوچک را بردارید . ممکن است بفهمید که علاقه تان برعکس در جهت درامدزایی هم هست. درنهایت چه کسی فکر میکرد میتوانید از ارتباط سازی بین دوستانتان (فیسبوک ) یا ساختن یک نقشه بهتر ( GPS ) میلیاردها دلار بدست اورید.

حتی اگر هم این اتفاق نیفتد میخواهید، حداقل بخش کوچکی از روز کاری را بکنید که به ان عشق می ورزید اگر ان را کنار میگزارید فقط به این دلیل که برایتان پول ساز نیست بحشی از فلسفه ای که از زندگی دارید بشدت اشتباه است.

Leave a Reply

Your email address will not be published.