اگر میخواهید ثروتمند شوید ، بدون شک نیاز دارید که از اهرم استفاده کنید. مقادیر زیادی از ان را هم نیاز دارید .هرچقدراز اهرم های بیشتری استفاده کنید ، ثروت بیشتری نیز خواهید داشت.7 نوع اهرم متفاوت وجود دارد که بسته به شرایط و انتخاب خودتان میتوانید ازانها استفاده کنید ، اما قبل از ان بیایید کمی درباره خود اهرم صحبت کنیم که چه هست و چرا به ان نیاز داریم.

اهرم چیست؟


اگر با دست های خالی میتوانید یک وزنه 5 کیلوگرمی را بردارید ، به کمک اهرم مناسب میتوانید یک کامیون را بلند کنید ! و جالب اینجاست که هر کسی میتواند این کاررا انجام دهد به شرطی که اهرم مناسب را در اختیار داشته باشد. اهرم وسیه ای است که به کمک ان میتوانید با همان نیرویی که قبلا وارد میکردید الان وزنه ای ده ها و حتی صدها برابر ان رابلند کنید.همین اهرم مکانیکی درباره پول هم صادق است ، اهرم هایی وجود دارند که باعث میشوند بازده انرژی و زمانی که برای کسب درامد میگزارید، از طریق ان صد برابر شود. تا حالا از خودتان پرسیده اید که چگونه شما سی سال روزی هشت ساعت کار میکنید و درنهایت تمام پولی که به شما پرداخت میشود جمعا 300 میلیون تومان است، ولی فلانی بعد از 10 سال ، یک میلیونر و حتی میلیاردر است ؟جواب اینست که او از اهرم استفاده میکند و شما نه . اگر او هم میخواست که تمام کارها را خودش انجام دهد و برای یکایکشان وقت میگذاشت انجام دادن تمام این کارها سالها و قرنها طول میکشید. اما او از اهرم استفاده میکند که زمان را برای اون بی نهایت فشرده میکند و مسافتی را که طی ان برایش قرنها طول میکشید ، الان در چند سال می پیماید.

7 نوع اهرم وجود دارد که میتوانید ان را درکسب وکارتان بکارببرید :

  1.  OPM  ( other people’s money )                پول دیگران
  2.  OPT ( other people’s time )                       زمان دیگران
  3.  OPW ( other people’s work )                     کار دیگران
  4.  OPE ( other people’s experience)                تجربه دیگران
  5.  OPI ( other people’s ideas )                       ایده های دیگران
  6. Scalable production and distribution            تولید و توزیع صعود پذیر
  7. Scalabale customer base                            بازار هدف صعودپذیر

بیایید بطور خلاصه به هریک نگاهی بیندازیم:

1.   پول دیگران  (OPM)


OPM  خیلی ساده همان قرض گرفتن است. چرا قرض گرفتن ؟ نمیتوانید با پس انداز کردن پولدار شوید؟ تنها راهی که میتوانید با پس انداز کردن پول دار شوید این است که درامد خیلی خوب و هزینه های پایینی داشته باشید و توانایی این را دارید که برای مدتی طولانی پول ذخیره کنید.

برای مثال اگر شما 25 سال سن دارید و قصد دارید که تا سن 55 سالگی (30 سال دیگر) پول پس انداز کنید و قادر خواهید بود که سالی 30 میلیون (ماهی تقریبا 3 میلیون ) پس انداز کنید ، سرمایه بازنشستگی ای خواهید داشت به مبلغ 1 میلیارد تومان. اگرچه این شدنی است اما باتوجه به مقدار زیاد انرژی و تلاشی که میبرد،  به هیچ عنوان زیرکانه نیست، صرف نظر اینکه ایا شما هرماه میتوانید این مقدار را پس انداز کنید یا خیر و تازه 1 میلیارد ان چنان هم که بنظر میرسد زیاد نیست ، در واقع تنها با 3% تورمی که روی سرمایه تان می اید ارزش پولتان بشدت پایین می اید و تفاوت چندانی با درامد امروزتان نخواهد داشت ( درصد تورم ایران که خیلی بیشتر از اینهاست )

اگر که میخواهید پولدار شوید نیاز دارید که بشدت پول ذخیره کنید و از پول سایر افراد نیز استفاد کنید تا سریعتر به اهدافتان برسید . OPM  بهتان اجازه میدهد که سریع تر سهام بخرید و حجم بیشتری از پول ها را کنترل کنید. بساز و بفروش ها از پول دیگران استفاده میکنند ، انها بجای اینکه صبر کنند تا سالها بگزرد و خودشان سرمایه کار و هزینه کارگران را بپردازند، از سرمایه ای که از سازمانهای مختلف و شهرداری و بنیاد مسکن و جاهای دیگر میگیرند، پول قرض میکنند و کارشان را بر سرمایه دیگران بنا میکنند و اخر سر سود انها را نیز میپردازند، اگر این کار را نمیکردند هرگز نمیتوانستند تا سالهای سال کارشان را شروع کنند.

بطور کل این مطلب تاحدی حقیقت دارد که برای ساختن پول ، به پول نیاز دارید اما ، نکته اینجاست که نیازی نیست که پول ، پول شما باشد .

2.   زمان دیگران   (OPT)


شرکت ها ، بیزنس ها و افراد زیادی هستند که زمانشان را به شما میفروشند . از کارگران گرفته تا متخصصان حرفه ای در یک زمینه خاص.

اگر که من  یک بیزنس شخصی داشته باشم ، یک حسابدار ، وکیل ، کارگزار بیمه و….. خواهم داشت. من از تمامی این افراد استفاده خواهم کرد زیرا انها در زمان و هزینه های من صرفه جویی میکنند.انها حتی در پول من صرفه جویی میکنند چون زمان مرا خالی میکنند تا بجای پرداختن به مسائل مالی و حقوقی که یاد گرفتن انها سالها برایم طول میکشید و با اشتباهاتم ممکن بود مجبور شوم که هزینه های گزافی بپردازم ، به کارهایی بپردازم که بلدم و برایم پولساز خواهند بود.

3.   کار دیگران   (OPW)


OPW تا حدی شبیه به  OPT  است فقط اینکه شما افراد زیادی استخدام میکنید تا از زمان انها اهرم بسازید. بیل گیتس از مدل  OPW  عظیمی به حجم تلاش و زمان 65000 کارمند استفاده میکند . OPW  اجازه میدهد که زمان افراد بسیاری را در اختیار خود داشته باشید و بسیار سریع به چیزی برسید که نمیتوانستید حتی در چند طول عمر کامل ان را بسازید.

4.   تجارب دیگران  (OPE)


یکی از بهترین منابعی که در اختیار دارید استفاده از تجربیات دیگران است. کاملا غیرضروری و اتلاف زمان خواهد بود اگر سعی کنید که تمام کارها را خودتان با ازمون و خطا یاد بگیرید ، درحالیکه میتوانید از تجربیات ، دانش و اشتباهات دیگران و سالهای بسیار زیادی که صرف اصلاح و یادگیری انها کرده اند، یاد بگیرید و تمام ان سالها را تنها در یک یا دو روز بپیمایید . برای این منظور میتوانید از مربی ها، کتاب ها ، سمینار ها ، سی دی ها ، مدارس ، دانشگاه و متخصصان حرفه ای زمینه ای که میخواهید، کمک بگیرید.

هیچ سودی در یاد گرفتن با ازمون و خطا وجود ندارد، اگر کسی هست که تمام انچه را که یاد گرفته میتواند در یک ساعت به شما منتقل کند. هرگز برای این نوع هزینه ها تردید نکنید. تصور کنید که بهتر است بخاطر صرفه جویی در هزینه ها ، این افراد را استخدام نکنید و سعی کنید خودتان کار را یاد بگیرید ، یادتان باشد این افراد در زمان شما صرفه جویی میکنند و وقت طلاست ، زمان شما بسیار گرانبهاتر از هزینه چند روز تخصص این افراد است.

5.  ایده دیگران  (OPI)


بطور کل  OPI بمعنی یادگرفتن و کپی کردن ایده هایی است که سوداوری انها ثابت شده است. بیزنس های نتورکی از این نوع هستند ، مدلی که متود ان اثبات شده است را یاد بگیرید و در بیزنس خودتان پیدا کنید.

مراحل خلق ثروت حالتی نهایی ازاهرم OPI  است. سیستم خلق ثروتی که امروز استفاده میکنیم همانیست که دیروز ، هفته ی پیش ، ماه پیش ، سال پیش و نسل پیش استفاده میشد . البته تکنولوژی تغییر کرده و سیستم ها بهتر شده اند و بهبود پیدا کرده اند اما اصول و قوانین همچنان همان ها هستند. مراحل همه امتحان شده اند ،  تست شده اند و همیشه بدون استثنا کار میکنند. تنها نیاز دارید که ان را یاد بگیرید و پیاده کنید. ازمون وخطایی نمیکنید و وقت با ارزشتان را هدرنمیدهید . تنها OPI  ….

6.   تولید و توزیع صعود پذیر


 ایا محصول یا خدماتتان را میتوان براحتی در تعداد وکمیت افزایش داد؟ هرچه تولید و توزیع ان راحت تر باشد سریع تر میتوانید ازان تولید انبود کنید و ثروتمند شوید.

یک کتاب کاملا صعودپذیر است از انجایی که میتوان در یک دقیقه ده ها نسخه از ان تهیه کرد ( دقت کنید قبلا که کتاب ها چاپی بودند صعودپذیرنبودند اما با وجود پیشرفت تکنولوژی ، اکنون کتاب نیز جز محصولات کاملا صعودپذیر بحساب می اید). کتاب را با اموزش مستقیم و رو در رو مقایسه کنید که به هیچ عنوان صعود پذیر نیست .اگر حتی کل روز را نیز کار کنید نهایتا 24 ساعت وقت دارید که به دیگران اموزش دهید و در ازای این اموزش پولی دریافت کنید ، در این 24 ساعت چند نفر را میتوانید اموزش دهید و در مقایسه با ان یک کتاب میتواند به دست چند نفر برسد؟

ایا کتاب ها را میتوان به هرجای دنیا توزیع کرد؟ اگرچه هزینه های ان بالاست اما بله ، ولی الان با وجود اینترنت و کتاب های اینترنتی (ebook) فرایند صعودپذیری حتی بیشتر هم شده و تولید و توزیع ان به هرکجای دنیا  تقریبا با کمترین هزینه ها ممکن خواهد بود.

7.   بازار هدف صعود پذیر


یک رستوران یا یک مغازه بازارهدف صعود پذیری نخواهد داشت. تنها میتواند به مشتری های محلی خدمت رسانی کند ، ممکن است مردم از سرتاسر دنیا محصول یا خدماتتان را بخواهند اما اگر ازوجود شما خبر نداشته باشند یا به شما دسترسی نداشته باشند درانصورت مثل اینست که انها وجود ندارند.

بیایید به شرکت های دات کام دهه 90 نگاهی بیندازیم. اینترنت به این نوع شرکت ها در ازای هرینه ای واقعا ناچیز ، یک بازار هدف جهانی واقعی داد. قبل از ان اگرچه پتانسیل بازار هدفشان عظیم و جهانی بود و به همین دلیل بسیار با ارزش بودند، اما شیوه های تولید و توزیعشان هنوز هم صعودپذیر نبود، از ان جایی که همچنان مجبور بودند با محصولات فیزیکی دست و پنجه نرم کنند. اما با شکل گیری اینترنت شرکت هایی که محصولات و خدماتشان فیزیکی نبود بشدت قدرتمند و تبدیل به امپراطوری های عصرجدید شدند ، امپراطوری هایی مثل گوگل ، یاهو ،ای بی و فیس بوک و …

با وجود اهرم شما تنها نخواهید بود. میتوانید از تمام منابعی که در اختیار دارید با حداکثربازده ممکن کمک بگیرید و نیرویتان را چندین برابر کنید ، با کمک اهرم میتوانید سیستم تولید و توزیعی بسازید که خود گردان است ودیگر به حضور شما نیازی ندارد و شما را به ازادی مالی و ثروت میرساند.

خلق ثروت بدون درک و پیاده کردن اهرم ناممکن خواهد بود . برای انها که رویای ثروت را درسرمیپرورانند اهرم همان کلید طلایی و نقشه گنج پنهان خواهد بود.

One thought on “اهرم ثروت و انواع ان : مهم ترین چیزی که برای خلق ثروت باید بدانید

Leave a Reply

Your email address will not be published.