دانایی توانایی است ، ولی دانش بدون عمل بیهوده است


بیشتر مردم عقیده دارند که دانایی توانایی است ومیزان موفقیت یک فرد به این بستگی دارد که چقدر میداند ، اما ضرب المثل یک چیز مهم را بیان نمیکند ، که دانش بدون عمل بی فایده است. پروفسور ها و استادان دانشگاهی با وجود دانش و تحصیلات اکادمیک و تئوریک بسیاری که دارند میلیونرها وثروتمندان دنیای امروز نیستند. همچنین افرادی میبینیم مثل استیو جابز که با وجود اینکه از دانشگاه اخراج شده اند در دنیای واقعی بشدت موفق بوده اند . هنری فورد مخترع اتومبیل؟ و موسس شرکت فورد موتور ، تنها چند سال تحصیلات مدرسه ای داشت. چگونه این افراد از تمام افراد تحصیل کرده عصر خودشان موفق تر بودند و بهترعمل کردند؟

دانستن ، فهمیدن نیست


تصورکنید که یک کیسه دارید، هرزمان که سعی میکنید این کیسه را از اب پر کنید 90% ان از سوراخی که پایین ان است، خارج میشود. چنین کیسه ای را احتمالا هیچ وقت نمیتوانید از اب پر کنید مگر اینکه سوراخ پایینی ان را تعمیر کنید. تمام مطالبی که میخوانید مثه پرکردن ان کیسه است. بعد از 24 ساعت تنها میتوانید ده درصد از چیزهایی را که خوانده اید بیاد بیاورید. اگرچه دانش قدرت است اما اگر تنها مقدار کمی ازان را بیاد اورید، زمان زیادی را برای اکتساب این قدرت دارید هدر میدهید ، درصورتی که وقت طلاست .

تحقیقات نشان میدهد که کسانی که چیزی را یاد گرفته اند و ان را همان زمان به دیگران اموزش میدهند، بعد از 24 ساعت ، 90% ان را بیاد می اورند .زیرا وقتی که به دیگران اموزش میدهید بسرعت اشتباهات، ایرادات وجنبه های مختلف چیزی را که یادگرفته بودید ، خواهید فهمید . با اموزش به دیگران ، این دانش به سطح عمیق تری میرود و تبدیل میشود به فهم و درکی که پایدارتر است .

حال اگر میخواهید که این دانش از24 ساعت دوام بیشتری داشته باشد، باید چیزی را که میدانید انجام دهید. وقتی ان را انجام میدهید دچار دشواری میشوید ، اشتباه میکنید و همان ایراداتی را میبینید که موقع اموزش دادن به دیگران می دیدید . مهم نیست که توضیحات داخل کتاب یا مقاله چقدر خوب است، اگر ان را بشکل عملی امتحان نکنید، مقدار بسیارناچیزی از ان را بیاد خواهید اورد. برداشت شما همیشه از منظور نویسنده یا گوینده متفاوت خواهد بود، چون که اختلاف زیادی بین دانستن یک چیز و فهمیدن و درک ان وجود دارد .تنها وقتی ان را بطور واقعی درک کنید ، دانایی توانایی خواهد بود. تمام مطالبی که میخوانید تنها ارزش سرگرمی و وقت گذرانی خواهد داشت اگر طرز رفتار و تفکراتتان را تغییرندهد . دانایی توانایی است، تنها وقتی که انقدرعمیق باشد که بتواند در جنبه های مختلف زندگیتان رخنه کند و ان را تغییر دهد.

روزی یکی از دوستانم ازم پرسید که چگونه توانسته ام عادت های جدید ایجاد کنم و در ان ها ثابت قدم بمانم؟ من کتابی راکه خوانده بودم برایش فرستادم و او گفت که تمام ان را قبلا خوانده است. اگرچه او ایده و دانش پشت ساختن و شکل گرفتن عادت های جدید را میدانست ، اما من انها را فهمیدم و ان را در زندگیم بکاربرده ام و نتیجه ان این همه تفاوت در کیفیت زندگی ما دو نفر بود.

طلسم دانش


ما زمان زیادی را صرف یادگرفتن و مطالعه اطلاعاتی میکنیم که به انها نیازی نداریم. زمانی که میخواستم یک بیزنس انلاین بسازم ، دوسال  تمام را به مصرف اطلاعات درباره ساختن و اداره یک بیزنس انلاین کردم. من در تمام جنبه ها از شبکه های اجتماعی تا کپی رایت مخصص شده بودم . حدس بزنید در این مدت چقدر پول دراوردم؟ حتی یک ریال هم درنیاوردم . من پولی درنیاوردم چون که هیچ چیز نساخته بودم .اینکه چقدر میدانستم مهم نبود زیرا چیزی که میدانستم را هیچ وقت عملی نکرده بودم . دانش تنها وقتی قدرت است که قدم بردارید و به ان عمل کنید. تمام ان دانش بدون اعمال انها فقط مرا خسته و از کار افتاده کرده بود  .من مدت زیادی بدون اعمال کردن، دانش کسب کرده بودم و زمانی که میخواستم به انها عمل کنم، انقدر اطلاعات برای انجام دادن وجود داشت، که نمیدانستم باید از کجا شروع کنم و شروع را مدام عقب میانداختم.

“طلسم دانش بسیار،  اغلب بی تصمیمی است”

ما منابع زیادی را از پول و زمان و انرژی صرف کسب دانشی میکنیم که به ان عمل نمیکنیم و این همه دانش که باید به انها پرداخته شود تنها ما را فلج میکند اصطلاح analysis paralysis   (فلج تحلیل کردن ) به  کسانی میگویند که درتحلیل گزینه های پیش رو مانده اند و انقدر اطلاعات برای تحلیل و بررسی جلو رویشان هست که نمیتوانند تصمیم بگیرند و در جایی از زندگیشان، پشت این تصمیم متوقف شده اند. برای تعیین رشته تحصیلی، تغییر شغلی، انتخاب همسر اینده و شروع یک بیزنس جدید که تصمیمات مهم زندگی هستند بسیاری از افراد دچار فلج تحلیلی میشوند.

دانایی توانایی نیست !


ایا تابحال این نیاز مداوم را احساس کرده اید باید اطلاعات بیشتری بگیرید چون حس میکنید به اندازه کافی نمیدانید که شروع به عمل کردن کنید؟

” افراد موفق قبل از اینکه کاملا احساس امادگی بکنند، با همان اطلاعات ناقصشان شروع به اقدام کردن میکنند. “

انها باوجود تحصیلات ومهارت ناقصی که دارند موفق میشوند، زیرا دانش مورد نیازشان را در طول مسیر و موقع نیاز فرا میگیرند یا از دانش و مهارت افراد دیگر استفاده میکنند و انها را در جهت یک هدف مشخص بکار میگیرند . دانش تنها وقتی قدرت است که به سمت یک هدف مشخص و با استفاده از یک برنامه عملی از قدم هایی که باید برداشته شود، سازماندهی و هدایت شود . حتی نیازی نیست که تمام این دانش را در ذهن خودتان داشته باشید تنها کافیست وقتی که به ان نیاز دارید به ان دسترسی داشته باشید یا اینکه بشکل خردمندانه ای دانش دیگران را در یک تیم سازماندهی کنید. داستان فورد را همه بلدیم که زمانی که در دادگاه با سوال های گوناگون مورد بازخواست قاضی قرار گرفت ، بیان کرد که نیازی ندارد تمام جزییات کار را ، خودش بداند و میتواند هرزمان که خواست ، به ریاضیدانان و مهندسانش بگوید که بیایند و جواب سوال های قاضی را بدهند.

اکتساب دانش


این روزها برای کسب دانشی که میخواهید تنها کافیست از اینترنت استفاده کنید ، خواندن کتاب ها، استفاده از نصایح متخصصان و رفتن به دوره های دانشگاهی هم کمک خواهد کرد، اما بیشتراطلاعاتی راکه نیاز دارید دراینترنت بصورت رایگان میتوانید دریافت کنید .حتی موضوعات پیچیده تر و پیشرفته تری مثل کارکرد ماشین الات و گاهی فیلم کلاس های دانشگاه های تراز اول را میتوانید دراینترنت پیدا کنید و تازه این اول راه است . تمام این دانش براحتی در ازای زمان شما در دسترستان خواهد بود ، اما ایا این به این معنی است که باید زمانتان را برای یادگیری تمام انها معامله کنید؟

طبیعی است که احساس کنید به اطلاعات بیشترو بیشتری نیاز دارید، زیرا فکرمیکنید که هنوزبه اندازه کافی نمیدانید که شروع کنید.اما همانطور که گفتیم دانشی که به سرعت عملی نشود بسرعت هم فراموش خواهد شد.

برای این کار یا باید تنها درصورتی که همین الان به انها نیاز دارید، انها را یاد بگیرید یا به محض اینکه انها را خواندید به انها عمل کنید. یادتان باشد قرار نیست که همه چیز رابدانید که عمل کنید ، اما لازم است به هرچیزی که یاد میگیرید، عمل کنید.

درحالیکه بازنده ها نشسته اند و برنامه و لیست کارهایی را که باید انجام دهند، زیرو رو میکنند ، برنده ها ، قدم های ناقص برمیدارند و بسمت هدفشان پیشروی میکنند.

استفاده از دانشی که ندارید!


لازم نیست حتما دانش مورد نیازتان را خودتان داشته باشید که ازان استفاده کنید . ممکن است ندانید یک هواپیما چگونه کارمیکند، اما این به این معنی نیست که نمیتوانید از ان استفاده کنید . شما بطور غیرمستقیم از دانش دیگران استفاده میکنید و سوار ان میشوید.به همین طریق هم میتوانید از دانش دیگران استفاده کنید تا به هدفی که میخواهید برسید. دانایی هنوز هم توانایی است حتی زمانی که ان دانش را در مغزخودتان ندارید. حتی خیلی وقت ها این اقدام زیرکانه تری خواهد  بود. وقتی که میخواستم یک وبسایت بسازم فکر میکردم که باید HTML  ، CSS و  PHP  یاد بگیرم. اگر قرار بود که اول خودم کد نویسی یاد بگیرم و ان را اجرا کنم ، ساختن چنین سایتی خیلی بیشتر طول میکشید. اما در طول تحقیقاتم فهمیدم که میتوانم از خدمات سایت های دیگری نظیر وردپرس استفاده کنم، ان را به قیمت مناسبی خریداری کنم و در کمتر از سی دقیقه  سایتی را که میخواستم ، در اختیار داشته باشم .من بجای اینکه خودم تمام کارهای لازم را یادبگیرم و انها را انجام دهم ، بیزنسم را بر روی تلاش و محصول دیگران میساختم و این اگرچه کمی هزینه دربرداشت اما مقدار زیادی در زمان و انرژی من صرفه جویی میکرد.

اگر میدانید که کجا میتوانید دانشی را که به ان نیاز پیدا خواهید کرد و هرزمان که خواستید بدست اورید ، درست به اندازه کسی که انها را همین الان هم میداند باهوش هستید.

نابغه بودن بدون اینکه از هوشتان استفاده کنید لطف چندانی ندارد. دانش مثل گلوله است و عمل مثل تفنگ . اگر تفنگ(عمل ) ندارید، نمیتوانید کارزیادی با گلوله ها(دانش) بکنید، اما اگر گلوله ندارید حداقل هنوز هم میتوانید طرفتان را ضربه زدن با تفنگ از پا بیندازید.

بنابراین حتی عمل بدون دانش ، از دانش بدون عمل هم بهتر است.

2 thoughts on “دانش بدون عمل بی فایده است

Leave a Reply

Your email address will not be published.