ازادی مالی  چیست ؟  (financial freedom)


ازادی مالی را نباید با ثروت اشتباه گرفت . اگرچه مردم اغلب این دو را باهم اشتباه میگیرند ، ولی دو موضوع کاملا متفاوت هستند. یک نفر میتواند با درامد سالیانه 18 میلیون تومان از نظر مالی کاملا ازاد باشد و شخص دیگری باحتی میلیاردها تومان در دام بدهی های مالی گرفتار باشد.

من ازادی مالی را به این شکل تعریف میکنم ، زمانی که دیگر نیازی ندارید ، درباره پول نگران باشید و بدون اینکه لازم باشد مقدار قابل توجهی کار کنید پولی که نیاز دارید به حسابتان واریز شود ، از لحاظ مالی ازاد هستید . پول دیگر معیار غالبی برای اینکه در زندگی شخصی و حرفه ای تان چه تصمیمی میگیرید نخواهد بود.

مثال خوبی که برای تفهیم ازادی مالی وجود دارد نوع دیگری از ازادی ، مثلا ازادی از گرسنگی است . بعنوان یک انسان من نیاز دارم که غذا بخورم تا زنده بمانم. اما تقریبا هروقت که بخواهم میتوانم غذا بخورم ، گرسنگی هیچ وقت معیار غالبی در تصمیمات من نبوده و نیست . اگر غذا نایاب بود در انصورت احتمالا پیداکردن غذا تمام افکار من را بخود مشغول میکرد و روی تصمیمیات زندگیم نقش بسیار داشت.ازادی مالی هم دقیقا شبیه ازادی از گرسنگی است زمانی که دیگر لازم نباشد بخاطر ان اینور و انور راه بیفتید و کارهایی را که دوست ندارید انجام دهید بمعنای واقعی کلمه ازاد خواهید بود.

ازادی مالی از ثروت مهم تر است


سقفی وجود دارد برای مقدار غذایی که میتوانید مصرف کنید و کفی که اگر به ان برسید ازادی ازگرسنگیتان تضمین خواهد شد. اما هیچ سقفی برای خرج کردن پول وجود ندارد .احتمالا به این دلیل است که افرادی که از گرسنگی ازادند ، تعدادشان از کسانی که از لحاظ مالی ازادند بسیار بیشتر است.

ثروت تنها بخشی از تصویر است. اگر خرجی تان از درامدتان بیشتر باشد ، فرقی نمیکند ایا پولدار هستنید یافقیر ، در هرصورت از لحاظ مالی ازاد نیستید.

دنبال کردن ثروت هدف بدی نیست خصوصا اگر باعث میشود برای دیگران ارزش افرینی کنید . اما تضمینی نیست که ان خیال اسوده و رضایتی که با ازادی مالی دارید با ثروت های کلان نیز خواهید داشت .به طور معمول اغلب افراد تمام اهداف مالی که میچینند در مورد کسب درامد بیشتر یا پس انداز کردن است . تا ماه فلان …… تومان پول خواهم داشت. درواقع اهداف همیشه درباره این بوده که کی و چگونه پول بیشتری بدست اوریم. اما این کافی نیست . بدست اوردن پول بیشتر شما را به ازادی مالی نزدیک تر نمیکند مگر اینکه در مسیری قدم بردارید که نهایتا شما را به ازادی مالی برساند.

سه المان وجود دارد برای رسیدن به ازادی مالی:

1- درامدیکه بشکل اتوماتیک به حسابتان واریز میشود بدون اینکه نیاز داشته باشید کار کنید

2- درامدتان از خرجیتان بیشتر باشد

3- استانه فقر پایین

درامد اتوماتیک : نیازی به کار کردن نداشته باشید


ازادی مالی کامل به این معنی است که درامدتان کاملا اتوماتیک است ، یا از طریق پس اندازی که دارید ، یا درامدهای انفعالی یا مالکیت یک تجارت و بیزنس هرماه مقدار پولی که برای هزینه های شخصیتان نیاز دارید بدست می اورید.اگر برای بازه ای زمانی دست از کار کشیدید کیفیت زندگیتان چندان پایین نمی اید.

البته این هدف بسایر دشواریست اما نیازی ندارید که به ازادی مالی 100% برسید که از منافع ان لذت ببرید. هر قدمی که به سمت یکی از این المان ها برمیدارید کیفیت زندگیتان را بالاتر میبرد.

ساختن یک “سرمایه اضطراری” با درامد لازم برای یکسال قدم مثبت بزرگی است به سمت این هدف. اگر من از طریق چک حقوقی به چک حقوقی دیگری هزینه هایم را میپردازم ، مجبورم که همیشه کار کنم تا زنده بمانم. اما با یک سرمایه اضطراری به قدر کافی بزرگ ، حداقل یک سال وقت خواهم داشت تا روی ازادی مالیم کار کنم قبل از اینکه دوباره مجبوربه کارکردن شوم.

در یک دنیای ایده ال ، مردم تمامی نیاز های مادیشان را براحتی میتوانند رفع کنند درست مانند مثال گرسنگی ، در انصورت همگی کار را صرفا برای لذت خلق کردن و اهداف حرفه ای انجام میدهند نه نیاز به بقا . اگرچه این واقعیت امروزمان نیست ، اما میتوانید با یک برنامه درست و چند سال کار کردن به وضعیتی برسید که فقط از سر لذت جویی و علاقه ای که به کارتان دارید کار کنید، نه از سر اجبار و نیاز .

درامدی بیشتراز خرجیتان


عجیب است که در یکی از ثروتمند ترین کشور ها مثل امریکا ، مقدار زیادی بدهی وجود دارد. بعضی بدهی ها مثل سرمایه گزاری ، وام های دانشجویی یا قرض گرفتن پول برای ساختن یک بیزنس برای رسیدن به اهداف مهم تر واجب  هستند. اما بیشتر بدهی های امروز هیچ ارتباطی به سرمایه گزاری برای اینده ندارند. همگی مربوط به خرج کردن های بی حساب از کارت های بانکی ، خرید ماشین بزرگتر و خانه بزرگتر هستند. مصرف بالای امروز به قیمت فدا کردن ازادی فردا.

دراینجا تفاوت بین ازادی مالی و ثروت بیشتر بچشم می اید. اشخاصی با درامد های چند ده میلیونی غالبا زیر اوار بدهی ها دفن شده اند ، چون پول بیشتر به انها کمک نکرده خیال اسوده ای داشته باشند ، درامد بیشتر برای انها بسادگی بمعنای مصرف کردن و خرج کردن بیشتر است . اگر خرجیتان از درامدتان بیشتر باشد نمیتوانید ازاد مالی باشید. همیشه روی لبه تواناییتان برای خرج کردن بیشتر تقلا میکنید چون چیزهای گران ترهیچ وقت تمام نمیشوند، هرخانه ای که بخرید همراه با ان سطح توقع و دیدتان بیشتر میشود ، در این لول خانه های گرانتری میبینید و ماشین های گرانتری میخواهید . در دنیای که هرروز کارخانه ها ، ماشین ها ،جت ها و قایق های تفریحی و شخصی بزرگ تر وگرانتری تولید میکنند ، شما هیچ وقت با داشتن پول بیشتر نمیتوانید با خیال راحت زندگی کنید. پول همچنان یک فاکتور تعیین کننده در زندگیتان باقی میماند.

استانه فقر پایین


استانه فقر اصطلاحی است که بکار میبرم ، تا “کمترین مقدار پولی را که نیاز دارید تا از یک زندگی راحت لذت ببرید” بیان کنم. مقدار ان مهم نیست و به سطح انتظارات خودتان بستگی دارد ، بعضی افراد با سالی 10 میلیون و بعضی ها با 100 میلیون حداقل سطح توقعاتشان براورده میشود.

استانه فقر پایین به این معنی است  که میتوانید با مقدار کمی منابع مادی در زندگیتان ، به رضایت برسید. هرچه این مقدار کمتر باشد راحت تر و سریع تر میتوانید به ازادی مالی برسید. ایجاد کردن چشمه درامد سالیانه 10 میلیون بسیار راحت تر و سریع تر از 100 میلیون خواهد بود ، اینکه کی به این مقدار میرسید بستگی به درامدتان دارد ممکن است یکنفر زودتربرسد و یک نفر دیرتر.

هدفتان اینست که بین خواسته های تمام نشدنی و بدون سقفتان با  کمترین نیازهای اساسی تان که بقایتان را تضمین میکند  ، سطحی را انتخاب کنید که دران هم به رضایت قلبی از زندگیتان میرسید و نیازهای مهمتان براورده میشود هم انقدرها هم زیاد نیست و میتوانید سریع تر به ان برسید. در مقالات بعدی درباره اینکه چگونه این مقدار را درباره خودتان پیدا کنید صحبت خواهیم کرد.

استانه فقر پایین به این معنی است که شما حاضرید مالکیت اشیای بیشتر و بیشتر را فدای تغییرات بزرگتری کنید. این موضوع هیچ ارتباطی به پول ندارد و بیشتر یک مساله شخصی و روانی است .اینکه چه مقدار پول نیاز دارید تنها به سبک زندگی که میخواهید بستگی دارد. بطور مثال اگر حاضر باشید که قید خانه های خوب ، ماشین ، خرید مکرر، پوشاک و اشیا تزیینی را بزنید ، میتوانید بامقدار کمی پول تمام روز بخورید و بخوابید یا اگر دوست دارید نقاشی کنید و عکاسی کنید وتفریح کنید. تمام موضوع ازادی مالی بحث الویت هاست . که دست از خواستن و داشتن همه چیز با هم بردارید و ان ها که برایتان غیرضروری و تجملاتی است کنار بگزارید تا بتوانید با خیال راحت و بدون دغدغه مالی داشتن ،  از فعالیت هایی که دوست دارید لذت ببرید. یکجا توقف کنید و بگویید اینجا برایم کافی است با این ها خوشحال خواهم بود و نیازی نمیبیینم تا اخر عمرم مثل یک ماشین مصرف کننده مدام کار کنم و وقت برای کارهایی که دوس دارم ، نداشته باشم تا اینکه یکروز نهایتا از پا بیفتم.

مصرف کننده سیری ناپذیر است


طبق تحقیقات و اماری که از افراد در سطح درامدی مختلف گرفته شده است ، ثروت تنها تا مقدار معینی با سطح خوشبختی ارتباط مستقیم دارد بعد از ان چندان تاثیرپایداری در سطح خوشبختی ندارد . در مقالات بعدی نمودار مربوط به ان را بیشتر باز میکنیم.

خواسته های مادی هیچ وقت تمامی ندارند ، اما اگر دنبال ازادی مالی باشید اجازه نمیدهید این طمع داشتن بیشتر و بیشتر ، چیزهای دیگری را که برایتان باارزش تر است مثل یک کار بامعنا، خوانواده و دوستان ، رشد فردی و تفریحات مورد علاقتان را فدای خود کند.

افراد زیادی را میشناسم که با وجود دارایی های بیشتر، نگران ، مضطرب و ناراضی هستند و افرادی که با وجود دارایی های مادی کمتر، خوشحالتر و ساده بگیر تر و خوشبخت تر هستند. بیایید مقاله را با یک جمله از فیلم باشگاه مشت زنی تمام کنیم ، چون :

چیزهایی که مالکشان هستید درنهایت مالک شما میشوند

Leave a Reply

Your email address will not be published.