اگر دارید این مطلب را میخوانید به احتمال زیاد دقیقا میدانید، برای اینکه به چیزی که میخواهید برسید باید چکار کنید و اینکه چیز بیشتری وجود ندارد که من بتوانم به شما بگویم که خودتان ندانید ، یا اینکه نتوانید بسادگی ان را از گوگل پیدا کنید. این روزها چگونگی انجام کارها و مسیر رسیدن به همه هدف ها کامل ، مفید و جامع در اینترنت هست. اما چرا قضیه به این سادگی ها هم نیست ؟!

میدانید که چه میخواهید ، میدانید چگونه باید به ان برسید ومیدانید که برای رسیدن به ان باید به بیرون از حاشیه امنتان پا بگذارید ، تمام ان چیزهایی را که به ان نیاز دارید میدانید،اما هنوز هم نمیتوانید ان را انجام دهید و نمیدانید چرا ، به این دلیل که:

 دانستن اینکه چکار باید بکنید هرگز کافی نخواهد بود.

همه ما خوب میدانیم به این سادگی نیست که میگویند “فقط انجامش بده ” . اگر به این سادگی بود همه ما تمام انچه را که میخواستیم داشتیم. یک مساله بسیار اساسی وپایه ای قبل از عمل کردن وجود دارد که باید اتفاق بیفتد، و ان اینست که باید یاد بگیریم که بر احساساتمان غلبه کنیم.

بدلیل سیستمی که مغزتان براساس ان کار میکند ، وقتی که افکار و احساساتتان در جنگ با همدیگر هستند … وقتی که بین کاری که میدانید باید انجام دهید و کاری که دلتان میخواهید انجام دهید تفاوت هست ، احساساتتان همیشه برنده خواهند شد.

اگر حس انجام ان نباشد ، ان را انجام نمیدهید ، به همین دلیل است که به قانون پنج ثانیه احتیاج دارید . مطلبی که در زیر میخوانید به نقل ازmel robbins  است که برای اولین بار این مطلب را در برنامه تلویزیونی TEDx بیان کرد، که 6 میلیون باردیده شد و بعد ازان صدها کتاب درباره ان بفروش رسید و جز محبوب ترین برنامه های  TEDx شد.

” من قانون پنج ثانیه را 7 سال پیش کشف کردم .قبل از اینکه برای CNN کار کنم. قبل از اینکه گفتگوی  TEDx را داشته باشم ،  قبل از اینکه یک ویراستار برای مجله  SUCCESS شوم ، کتابم را بنویسم و دو تا بیزنس تاسیس کنم و بفروشم .

 در واقع این قانون را در بدترین روزهای زندگیم پیدا کردم.

شوهرم یک رستوران در حد موفقیت اوبر داشت ،اما بدلیل چند تصمیم ریسکی به ورشکستگی کامل سقوط کرد. یک سقوط ازاد مالی ….  داشتیم تمام ان چیزهایی را که یک عمر برایشان تلاش کرده بودیم از دست میدادیم و برای من بسیار دشوار بود که با این مساله کنار بیایم.

کم کم بلند شدن از تخت برایم تبدیل به سخت ترین کار دنیا شد.  ساعتم هرروز زنگ میخورد و من خاموشش میکردم.میدانستم باید چکار کنم ، باید بیدار میشدم و بچه ها را به مدرسه میبردم. اما بجای ان مدام دکمه snooze  را میزدم. بارها و بارها…هرروز.

هر شب در تخت دراز میکشیدم و به این فکر میکردم که باید چکار کنم. باید یک شغل پیدا میکردم تا بتوانیم بدهی ها و هزینه هایمان را پرداخت کنیم .باید با همسرم مهربان تر میشدم و اجازه نمیدادم که این بحران مالی رابطه مان را خراب کند. باید بعنوان یک مادر با این ترس فلج کننده ام مبارزه میکردم تا بچه هایم هم ان را احساس نکنند. کاملا میدانستم باید چکار کنم اما نمیتوانستم ان را انجام دهم. کم کم تا جایی پیش رفت که بچه ها برای مدرسه دیرشان میشد و دیر به کلاس میرسیدند ، اینجا بود که زنگ خطری برایم شد که این وضعیت دیگر نمیتواند به همین شکل ادامه پیدا کند.

قانون پنج ثانیه چیزی بود که ساختم تا زمانی که نمیخواهم کاری را انجام دهم ، عقب انداختن را کنار بگزارم و وارد عمل شوم .تا حالا شده که یک لیست انجامی (to-do list) بنویسید ولی بازهم انها را دنبال نکنید؟ در اینصورت کامل شبیه هم هستیم، من هرروز یک لیست از کارهایی که باید انجام دهم ، مینوشتم اما بندرت انها را انجام میدادم ، بعدها فهمیدم که :

1-   دانستن اینکه باید چکار کنید هرگز کافی نخواهد بود

2-   دانستن این که چرا باید ان را انجام دهید باز هم کافی نخواهد بود

ما به چیزی نیاز داریم که در مواقع لازم ما را در وضعیت ذهنی و روانی عمل کردن قرار دهد. چون اگر نشسته اید و منتظرید که یک زمان انگیزه لازم سراغتان بیاید ، باید بهتان بگویم که مدت زمان زیادی باید بنشینید.

اگر شروع به انجام دادن ان کارهایی نکنید که دلتان نمیخواهد انجام دهید ، سال بعد این روز ها بیدار میشوید ومیبینید که در همین جایی هستید که امروز قرار دارید

این یک تعریف یک خطی از قانون پنج ثانیه است :

اگر هدفی دارید و باید همین الان کاری را انجام دهید ، یا طی پنج ثانیه اینده بصورت فیزیکی بلند میشوید و شروع به انجامش میکنید ، یا مغزتان وارد قضیه میشود و کلش را بیخیال میشود. تنها پنج ثانیه فرصت دارید تا از ایده به عمل بروید.

*- اگر هدفتان اینست که احترام و موقعیت بهتری در محل کارتان پیدا کنید باید دفعه بعدی که در یک جلسه هستید و ایده ی خوبی دارید دستتان را بلند کنید.

*- اگرهدفتان اینست که مقداری وزن کم کنید ، میتوانید همین الان در اینترنت سراغ رژیم غذایی سالم بگردید یا یک یاداور روزانه بسازید که بهتان یاداوری میکند باید به باشگاه بروید.

* – اگر میخواهید بیزنس خودتان را راه بیندازید و نمیدانید باید از کجا شروع کنید ، میتوانید در اینترنت شروع به تحقیق کنید و ببینید که بیزنس های زمینه شما چگونه شروع کرده اند، چگونه کار میکنید چه بخش هایی رامیخواهید شبیه انها باشید و در چه بخش هایی میخواهید خودتان را از انها متمایز کنید. سپس یک بیزنس پلن از گوگل دانلود کنید و وان را پر کنید .

اهدافتان هرچه که هست ، به خودتان و دنیا با عمل کردن نشان دهید که درباره انها جدی هستید ، هرچقدر هم که این اعمال مبهم هستند همین الان شروع کنید.زیرا وقتی که بطور فیزیکی حرکت میکنید ، مغزتان شروع میکند به ساختن عادت های جدید ، وقتی که کاری میکنید که به انجام ان عادت ندارید در مرحله حذف کردن عادت های موجود و ساختن عادت های جدید هستید.

دوره نمیدانم ها گذشته است، باوجود منابع بسیاری که ، رایگان در سراسر دنیا وجود دارد مشکل امروز ما، بندرت ندانستن است ، مشکل ما کنترل نفس ، شکستن عادت های قدیمی و ساختن عادت های جدید است. بیشتر یک مساله روانی است تا دانشی . این مهارت که احساسات مان را نادیده بگیریم و با وجود انها باز هم کاری را که میدانیم درست است و زندگیمان را بهتر میکند انجام دهیم.قانون پنج ثانیه بهترین وسیله برای محقق کردن ان است . یا بدون فکر کردن و جروبحث کردن با خودتان با شمارش معکوس پنج بلند میشوید و انجامش میدهید یا مدام ان را عقب می اندازید و یک روز بخودتان می ایید و میبینید که خیلی دیر شده است .

 یادتان باشد لازم نیست که نگران چالش ها و مشکلات یک سال یا پنج سال اینده باشید ، هر بار فقط  کافیست در یک جنگ پنج ثانیه ای با خودتان پیروز شوید . با همین بردهای پنج ثانیه ای کوتاه میتوانید کل مسیر ده یا بیست ساله به سمت موفقیت ، ازادی مالی ، تندرستی وخوشبختی را طی کنید .

5 thoughts on “قانون پنج ثانیه : تنها پنج ثانیه طول میکشد تا به تمام انچه که میخواهید برسید

 1. آقا دم شما گرم
  همین الان ویدئوی 22 دقیقه ای از همین خانم مل رابینز رو دیدم. اومدم سرچ کنم ببینم کتابش ترجمه شده که مقاله شما رو دیدم. خیلی استفاده کردم.
  آدم باید این 5 ثانیه رو روی دستش خالکوبی کنه!
  من میخوام فعلا کش بندازم دور ناخنم، هی 5 ثانیه ها بهم یادآوری بشه.
  در کل دمتون گرم. مقاله عالی بود

  1. سلام
   بله متاسفانه مشکل بزرگ خیلی از ماها فراموشیه
   برای اینکار به یاداورها نیاز داریم
   دیگرانی رو هم دیدم که کش میبندن … تا زمانی که بهتون یاداوری میکنند میتونید ازشون استفاده کنید
   اما تجربه میگه که چشم و ذهنتون به مرور زمان به اونها عادت میکنند و دیگه نمیبینیدشون، یعنی حتی یاداورها هم خودشون فراموش میشن !
   پیشنهاد من اینه که یه دفترچه داشته باشید… توی اون اهداف یا انتخاب ها یا هرچیزی که میخواید درخاطرتون بمونه رو خیلی خلاصه و کلیدی و در حد یک جمله یا کلمه بنویسید…
   و روزی حداقل دوبار دفترچه اتون رو مرور کنید…
   بعد از دو سه هفته مطالب در ضمیر ناخوداگاهتون حک میشن و دیگه هیچ وقت فراموششون نمی کنید.
   اون وقته که علمتون به طور خودکار تبدیل به عملتون میشه و فرمان زندگیتون رو بدست میگیره
   (فقط نکته اینجاست که باید هرروز بلااستثنا مطالب مرور بشن … وگرنه فرایند سپردن مطالب به ناخوداگاه انجام نمیشه)

 2. سلام
  ايا كتاب قانون پنج ثانيه به فارسى هم ترجمه شده؟

 3. سلام خسته نباشید

  مرسی از مطالب بسیار جالبتون من تاحالا انجام ندادم ولی ب بنظرم انجام دادانش ضرر نمیکنیم

Leave a Reply

Your email address will not be published.