زمانی که به افرادی نگاه می کنید که در بالاترین  سطح زمینه کاری خودشان هستند ، متوجه میشوید که در یک چیز با هم مشترک هستند . مهم نیست که چه کاری انجام می دهند ، همه انها یک کار را بطور پیوسته و مداوم انجام می دهند .

همه انها به شکلی مشغول خلق ارزش در دیگران هستند . و با این  کار برای خود نیز موفقیت خلق می کنند . این قضیه تصادفی نیست و %100 عمدی و اگاهانه است .  خلق ارزش برای دیگران به دلایل مختلفی ، استراتژی بسیار قدرتمندی برای موفقیت است . در زیر این دلایل را همراه با چند مثال بررسی می کنیم :

ارزشتان را بالا ببرید


زمانی که برای دیگران خلق ارزش می کنید ، برای انها با ارزش تر میشوید . از زاویه دید خودتان به مساله نگاه کنید . هرکسی که در زندگیتان برایتان مهم است ، در سطح مشخصی دارد به زندگی شما ارزش وارد می کند . هرچه رابطه شما با انها نزدیک تر باشد ، نقش بیشتری در زندگی شما ایفا میکنند .

بعنوان مثال روابط شخصی بر اساس ارزش احساسی و عاطفی که ایجاد میکنند ، سنجیده میشوند . شخصی که در زندگی شما خلق ارزش می کند ، به شکل مهمی باعث میشود که نسبت به خودتان احساس بهتری داشته باشید . در روابط کاری ، ارزش برحسب اینکه ان رابطه چقدر به پیشرفت و گسترش کار شما کمک میکند و چقدر برایتان سوداوری ایجاد می کند ، سنجیده میشود .

یک تغییر دیدگاه حیاتی


زمانی که بر روی خلق ارزش بیشتر برای دیگران تمرکز می کنیم ، دیدگاه ما نیز شیفت پیدا می کند و تغییر جهت می دهد . هم چنان که کم کم به کیفیت زندگی های دیگران توجه می کنیم ، از انگیزه های شخصی فاصله میگیریم . که چیز خوبی است . زمانی که روی دیگران تمرکز می کنید ، مشکلات و سختی های خودتان کمتر بچشم می ایند و معنای بالاتری برای همه این تلاش ها و سختی ها می یابید که اثر عواقب خوب ان به حال خودتان برمیگردد و سطح رضایتتان را هم بالا میبرد . این موضوع سبب می شود که “خوشبختی” و “موفقیت” ما به تلاشی که برای “خوشبختی” و “موفقیت” دیگران می کنیم ، وابسته باشد . که البته همان طبیعت اصلی ماست . براساس قانون بقا ، کمک کردن به دیگران در ژن های ما شکل گرفته و بدن ما یاد گرفته که با انجام ان احساس رضایت و خوشحالی بالایی داشته باشد . هرچقدر که بیشتر روی بالا بردن کیفیات زندگی دیگران تمرکز کنیم ، سطح خوشبختی خودمان نیزهمراه با انها بالا میرود . به همین دلیل است که میبینید ، افراد معروف و ثروتمند هنگامی که میلیاردها میلیارد پول بدست اوردند ، پس از مدتی شروع به حمایت و ایجاد سازمان های خیریه و یا بخشیدن ان ثروت به قشر فقیر جامعه می کنند ، زیرا حتی اگر موفقیت  خودمان کهنه و قدیمی شود ، کمک به دیگران همیشه رضایت خاطر به همراه خواهد داشت . زمانی که به خلق ارزش در زندگی دیگران فکر میکنیم ، جهان ما بزرگتر میشود ، و زمانی که تنها به زندگی خود توجه  میکنیم جهانمان تنگ تر و کوچکتر و مشکلات شخصیمان بزرگتر و قدرتمندتر میشوند . همچنان که جهان مان بزرگتر میشود ، موقعیت ها و فرصت های بیشتری پیش رویمان قرار خواهد گرفت ، که به موفقیت و پیشرفتمان  کمک میکند ، یک شرایط کاملا برد- برد.

چگونه میتوانیم اصل خلق ارزش را همین الان هم در زندگی های شخصیمان پیاده کنیم ؟


به نزدیک ترین و در دسترس ترین روابط زندگیتان نگاه کنید ، دنبال راه هایی بگردید که هر چقدر هم کوچک ، بتوانید ان ها را خوشحال کنید ، یا نیازشان را برطرف کنید یا به هرنحوی زندگیشان را کمی بهتر از قبل کنید . به والدین ، همسرتان ، بچه هایتان و دوستانتان فکر کنید . چگونه میتوانید یک لبخند به لب هایشان بیاورید یا یک احساس خوب در قلب هایشان بوجود بیاورید .مهم نیست چقدر کوچک ، انجامش دهید .

همچنان که به زندگی انها ارزش اضافه می کنید ، توجه کنید که چه احساسی به خودتان دست میدهد . خیلی زود متوجه بالا رفتن احساس خوشی و رضایت از نفس تان خواهید شد. با این کار روابطتان و وجودتان را در زندگی ان افراد تقویت و مستحکم می کنید . چیزی که میتوانیم ان را “موفقیت ارتباطی ” بنامیم .

خلق ارزش در بیزنس


اگر یک کارمند هستید ، راه هایی پیدا کنید که به وسیله ان برای کارفرمایتان خلق ارزش کنید . به این طریق برای او باارزش میشوید و از دست دادن شما برای او گران تمام خواهد شد و هرکاری میکند تا از ان اجتناب کند .

اگر یک کارافرین هستید ، به روش هایی فکر کنید که با ان میتوانید برای کسانی که در تیمتان هستند یا با شما تجارت می کنند ، ارزش خلق کنید .

نکته مهم اخر


نکته مهم اینجاست ، که تنها باید روی خلق ارزش برای دیگران تمرکز کنید و به این فکر نکنید که تاثیرات ان کی و چگونه قرار است به سمت خودتان برگردد . مثل یک معامله به ان نگاه نکنید . دیگران هم اگر گول بخورند ، خودتان گول نخواهید خورد . قصد و نیتتان را لکه دار نکنید ، وگرنه مدام منتظر خواهید بود که تاثیر ان را در زندگی مالیتان ببینید و همین کاسه صبر شما را لبریز میکند و قبل از اینکه  چرخه زمانی را که احتیاج دارد تا کامل شود ، بگزراند ، بیقرار و کلا بیخیال قضیه میشوید. تنها روی خلق ارزش تان و ارتقای زندگی دیگران تمرکز کنید . به ان مثل سرمایه گذاری نگاه کنید . سرمایه گذاری در حساب “کمک به رشد و بهبود زندگی دیگران” . همه ما پول ذخیره می کنیم و سعی می کنیم در جایی ان را سرمایه گذاری کنیم و بعدها نتیجه و سود ان را برداشت میکنیم . نمیتوانیم بفهمیم که کی و چگونه قرار است ، سودمان را برداشت کنیم ، اما در اینکه یک روز تلاش هایمان به بار خواهد نشست ، شکی نخواهد بود .

One thought on “خلق ارزش در زندگی و تجارت دیگران ، مهره اصلی بازی ثروت

Leave a Reply

Your email address will not be published.