ما از سنین نوجوانی یاد میگیریم که رسیدن به سطح های مشخصی از موفقیت – نمره های خوب گرفتن ، رفتن به یک دانشگاه خوب ، داشتن یک شغل با پرستیژ ، داشتن میزان مشخصی سرمایه ، زندگی در بالاشهر ، ازدواج کردن با فرد صحیح ، داشتن بچه های بااستعداد و با تربیت صحیح و … – ما را خوشبخت میکند . حقیقت این است که هیچ کدام از اینها ارتباطی با  خوشبختی ندارند .

خوشبختی یا لحظات شاد ؟


زمانی که به یکی از اهداف بزرگتان میرسید ، چه اتفاقی می افتد ؟ ایا عمیقا احساس خوشحالی میکنید ؟ سربلندی ، حتی ؟ برای چه مدت ؟ واقعا تا بحال به این فکر کرده اید که وقتی چیزی را که میخواستید، بدست اوردید ، ان حس خوب خوشحالی و سرافراشتگی شما چقدر دوام دارد ؟ برای بیشتر ما : ” نه چندان زیاد “

شاید یک روز ، یا یک هفته یا یک ماه …  چه اتفاقی می افتد که ان احساس بسیار خوشایند کم کم رو به ناپدید شدن می رود ؟ قضیه این نیست که شما کمتر از گذشته از اینکه به ان هدف رسیده اید ، رضایت خاطر دارید . یا اینکه از معنای ان هدف کم شده است . مشکل ، ان بخش لذت بخش رسیدن به یک چیز و موفق شدن در ان است ، که پس از لحظه ی دستیابی ، تمام می شود . پس از ان دنبال ان چیز بعدی می گردیم که قرار است خوشحالمان کند .  ما همیشه و همیشه ، دنبال هدف بعدی هستیم ، دنبال دستاورد بعدی . یک چرخه بی پایان تا مرگ .

ما بندرت زمان را صرف لذت بردن از چیزهایی که داریم ، تا الان بدست اورده ایم و ساخته ایم ، می کنیم . بجای ان ، ما دست بکار چیدن هدف بعدی و بعدی می شویم . گاهی اوقات احساس میکنید ، که خوشبخت خواهید بود ، فقط” وقتی … ”  و سپس یک روز ان شرط مهیا میشود و به چیزی که فکر میکردید نیاز دارید تا احساس خوشبختی کنید ، دست پیدا می کنید و خوب…. متوجه میشوید که نهایتا انقدرها هم خوشحال نیستید ، یا اقلا اینکه حس خوبتان انقدر ها هم دوام نداشت . بنابراین شروع می کنید به پیدا کردن هدف بعدی برای دنبال کردن .این یک تعریف غلط از خوشبختی است که وابسته به زنجیره نامتناهی دست اورد ها ، داشتن ها و رسیدن هاست . حتی داشتن هایی که در طولانی مدت معنای بسیار کمتری دارند ، مثل جستجوی های مادی ، خریدن چیزهای کوچک و بزرگ ، تنها برای تجربه ان احساس لحظه ای خوشحالی . زن ها این را بخوبی درک میکنند. خرید برای انها بیشتر جنبه تفریح و ایجاد ان احساس لحظه ای خوشی است نه از سر نیاز و احتیاج . مشکلی که در رابطه با این اهداف وجود دارد اینست که بهای زیادی برای یک یا نهایتا چند ساعت خوشی میپردازید . درحالیکه دوامی ندارد و فردا ، برای تجربه ان احساس شیرین دوباره باید دست به جیب شوید و خرید کنید .

خوب پس ، خوشبختی چیست ؟ خوشبختی یک لحظه ی کوتاه شادی  نیست ، خوشبختی لذت نیست. حسی بزرگتر ، عمیق تر ، اساسی تر و بلند مدت تر است . به زبانی دیگر ، خوشبختی بندرت یک رویداد و بیشتر یک حالت و موقعیت از ذهن و تمرکز روی تصویر بزرگتر است ، روی سفر ، روی کیفیت تجربه ها ، روی معنا . غالبا درباره تعریف کردن ارزش هایتان و متعهد ماندن به انهاست .  سطح خوشبختی تان با افزایش تعداد لحظات شاد ، بالا نمی رود . هنوز هم ممکن است بین این لحظات شاد ، ناامید ، افسرده ، تنها و ناراضی باشید . مثل نمودار سینوس . شما به یک نگاه مثبت نیاز دارید ، پنجره ای که از طریق ان به تمامی رخداد ها و لحظات نگاه میکنید و ان را تعبیر و تفسیر می کنید .

در حقیقت ، راز خوشبختی ارتباط چندانی با هف چیدن و رسیدن به انها ندارد . خوشبختی یک وضعیت ذهنی است که به شما اجازه می دهد که لحظات و هرچیزی که با خود می اوردند را بپذیرید ، تحسین کنید و احساس رضایتمندی کنید . خبر خوب اینست که میتوانید خوسبختی را تحت هر شرایطی ایجاد کنید . اغلب ما داستان هایی ازافرادی را شنیده ایم که حتی در سختی ها و زیر شکنجه ها ، به خوشبختی و رضایتمندی رسیده اند و داستان افرادی که با وجود موفقیت های مادی ، حرفه ای یا خانوادگی بزرگ ، هنوز هم خوشبختی از ورود به زندگی انها طفره میرود .

خوشبختی – موفقیت


حقیقت بزرگتر اینست که موفقیت خوشبختی نمی اورد ، اما خوشبختی میتواند موفقیت بیاورد . به افرادی فکر کنید که بنظر می اید موفقیت را جذب کرده اند . انهایی که میخواهید مدام اطرافشان بپلکید ، که بنظر میرسد دیگران را بالا میکشند ، که در هر موقعیتی فرصتی پیدا می کنند ، راضی هستند و به دنبال کردن اهداف شخصی خود اشتیاق فراوان دارند .

بین دو گزینه ، دنبال کردن موفقیت و دست اورد ها برای شاد بودن ، یا پیدا کردن خوشبختی درونی و اجازه دادن به موفقیت که خودش به ارامی به سمت شما سرازیر شود ، کدام یک را انتخاب می کنید ؟ البته راه های زیادی وجود دارد که هم موفقیت و هم خوشبختی را باهم داشته باشید و هیچ چیز اشتباهی در دنبال کردن موفقیت وجود ندارد ، اما نکته اشتباه این است که تصور کنید که موفقیت به تنهایی با خود خوشبختی میاورد . زمانی که دستاوردها ، به ارزش های اساسی تان گره خورده اند ، زمانی که هدف و تصویر عمیق ترتان را تعریف کرده اید و هم جهت با ان حرکت می کنید ، وقتی که هر لحظه را با اغوش باز میپذیرید و تحت هرشرایطی قدردان داشته هایتان هستید و میدانید که فارغ از پولی که در حساب بانکیتان هست ، چقدر ثروتمند و دارا هستید ، ان زمان است که خوشبختی درونی راهش را در دست اوردها و موفقیت های بیرونیتان پیدا کرده است .

راه خوشبختی


1-   یک تصمیم اگاهانه مبنی بر ایجاد خوشبختی بگیرید . زمان بگزارید و به تصمیمات و اعمالتان نگاهی بیندازید ، کدام ها واقعا به سطح خوشبختی تان کمک کرده اند ، کدام ها تصورات اشتباهی بوده اند که  داشته اید و کدام ها یک گیاه هرزه بوده اند که خود در زندگی تان رشد کرده اند ؟

2-   یک تصویر واضح از ارزش های شخصیتان پیدا کنید . روی یک برگه کاغذ بنویسید که الویت های زندگیتان چه ها هستند ؟ برای خیلی ها ، خانواده ، ایمان و کار در صدر قرار دارند .  در رابطه با ارزش هایتان وضوح داشته باشید ، میراثتان ، ارتباطاتتان یا پاداش های مالیتان . ترتیب انها را بدانید . اگر زمانی مجبور شوید بین دوتا انتخاب کنید ، کدام را بیخیال میشوید ؟

3-   یک تصویر کلی از زندگیتان بسازید ، درباره چیست ؟  وقتی که بمیرید ، میخواهید دیگران شما را چگونه بیاد بیاورند؟ چه چیزی است که میخواهید بیشتر زندگیتان را وقف انجام  دادن ان کنید ؟

4-   خود را متعهد کنید که  در هر لحظه موقعیتی پیدا کنید که به سمت تصویرتان حرکت کنید . این مطلب کمک خواهد کرد که از رویدادهای منفی سریع تر بهبود پیدا کنید و راه هایی را بیابید که تجربه های دردناک زندگی بی معنی نباشند و وسیله ای شوند که شما را اگاه تر و پخته تر از قبل کنند و به سمت جلو هل دهند.

5-   در نهایت ، کمی چاشنی خوشبینی به دیدگاهتان اضافه کنید . خوشبین ها این حقیقت که یک نیمه از لیوان خالی است را رد نمی کنند ، فقط انها به نیمه پر لیوان توجه میکنند و بابت ان شکر گزارند که با همان میتوانند تشنگی شان را برطرف کنند . این دیدگاه در زمان هایی که نتیجه انطور که امیدوار بودید ، نشده است بسیار کمک بخش خواهد بود .

 یادتان باشد که شما خوشبختی را به خودتان مدیون هستید ، ان را در جایی درست جستجو کنید ، تاریخ پر است از ادمهای موفق و بزرگی که در زمان پیری به خود امده اند و دیده اند ، دور دنیا را گشته اند و چیزی را که بیشتر از همه در جستجویش بوده اند ، میتوانستند در خانه خود پیدا کنند .

Leave a Reply

Your email address will not be published.