کد گشایی هورمونهای شادی بدنتان : دوپامین ، سروتونین ، اندورفین ، اکسیتوسین

ممکن است یک درخت ثروت نداشته باشید ، اما قطعا درخت خوشبختی دارید . دوپامین ، سروتونین ، اکسیتوسین و اندورفین هورمونهایی هستند که مسئول شادیتان هستند. موقعیت های زیادی وجود دارند که می توانند این هورمون ها را ترشح کنند ، اما بجای اینکه مثل یک مهمان بنشینید و منتظر باشید تا هر ازگاهی موقعیتی پیش بیاید و این هورمون ها را ازاد کنند تا شما احساس شادی، رضایت و لذت کنید ، میتوانید سکان را بدست بگیرید و اگاهانه و عمدا این شرایط را فراهم کنید .

بودن در یک وضعیت روانی مثبت ، بر روی سطح انگیزه ، قدرت تولید و خلاقیتتان تاثیر بسزایی دارد . در زیر میتوانید پی ببرید که وقتی احساس شادی می کنید چه اتفاقی در بدنتان می افتد و چگونه میتوانید کنترل ان را بدست بگیرید :

دوپامین  ( هورمون انگیزه )


دوپامین به شما انگیزه میدهد که بسمت اهدافتان قدم بردارید و زمانی که به انها دست یافتید ، حس لذت بالایی ، بعنوان پاداش عملکرد خوبتان دریافت کنید . طفره رفتن و از زیر کار در رفتن ، شک به خود و نبود اشتیاق همگی مربوط به سطح کم دوپامین هستند . زمانی که میخواهید کاری را به انجام برسانید و نمی توانید ، شکایت میکنید که انگیزه و شدت خواستنتان پایین است ، درواقع از نبود دوپامین در بدن رنج میبرید. برای انجام حتی کوچکترین کارها هم به سطح مشخصی دوپامین نیاز دارید و چنانچه ان را نداشته باشید ، حتی قادر به بلند شدن از تخت نیستید .

بجای اینکه تنها زمانی که به خط پایان رسیده اید ، به مغزتان اجازه دهید که جشن بگیرد ، اهداف بزرگ را به تکه های کوچکتر تقسیم کنید . یک مجموعه از خط پایان های کوچک بسازید تا یک جریان پیوسته از ترشح دوپامین ایجاد کنید و به این شکل سطح انگیزه خود را بالا ببرید . جشن گرفتن را دست کم نگیرید ، هر زمان که هدف کوچکی را تیک میزنید به خود پاداش دهید ،به رستوران مورد علاقتان بروید ، تفریح کنید یا هرکار دیگری که دوست دارید، انجام دهید .

پیش از رسیدن به هدف کنونیتان ، هدف بعدی را بچینید . به این شکل تضمین میکنید یک الگوی مداوم و پیوسته از دوپامین را تجربه خواهید کرد . بعنوان یک لیدر یا کارفرما ، موفقیت های تیمتان را شناسایی کنید . فرستادن یک ایمیل تشویق کننده و زدن کلید دوپامین کارکنان تان ، باعث میشود که سطح انگیزه و خلاقیت و تولید انها در اینده  بالا رود .

سروتونین  ( هورمون عزت نفس )


زمانی که احساس خاص بودن و مهم بودن میکنید ، این سروتونین است که در بدنتان جریان پیدا میکند. زمانی که سروتونین نباشد، سروکله تنهایی و افسردگی پیدا میشود . به همین دلیل است که افراد به دام گروه های خلافکاری و جنایی می افتند ، احساس تعلق داشتن به یک گروه و عضوی از مجموعه بودن ، سروتونین ازاد می کند . رفتارهای توجه – جویانه  ناسالم نیز ، خواهشی برای ترشح این احساس مهم بودن هستند . اکثر داروهای ضد افسردگی بر روی ازادسازی سطح سروتونین کار میکنند .

تصور دوباره موفقیت ها ، دستاوردها و تجربه های خوشایند گذشته کمک میکند که مغز بطور خیالی دوباره ان تجربه ها را زندگی کند ، مغز در تشخیص اینکه چیزی واقعی است یا خیالی و ساخته دست خودش بشدت مشکل دارد . بنابراین در هر دوحالت چه موقعیت واقعی باشد چه فقط دارید درباره ان خیال پردازی میکنید ، در هردو حالت هورمون های یکسانی ترشح می کند . تمرین های شکرگزاری به همین دلیل کاربردی هستند ، انها تصاویر ذهنی و یاداور تمام چیزهای خوبی هستند که تجربه کرده اید . اگر بعد از یک روز سخت کاری استرس دارید ، موفقیت ها و لحظات خوب گذشته تان را دوباره به یاد بیاورید و با خاطره انها بازی کنید تا سروتونین، سطح استرس و اضطراب بدنتان را پایین بیاورد .

راه های دیگر افزایش سروتونین ، غذا خوردن ، نوشیدن قهوه  و یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید بمدت بیست دقیقه است . پرتوهای نور ویتامین D  و سروتونین در بدن تولید میکنند. برخلاف چیزی که مردم تصور میکنند ، ریشه بسیاری از چاقی ها گرسنگی یا اشتها نیست و از افسردگی یا حال بد می ایند . بعضی افراد شرطی شده اند که چنانچه حال خوشی ندارند و در کار یا روابطشان دچار مشکل شده اند ، غذا بخورند تا بتوانند سطح سروتونین خود را دوباره بالا بیاورند که به هیچ وجه راه حل خوبی نیست ، زیرا موقتی است و اگر ریشه اصلی مشکلات حل نشود ، وضعیت روحی و روانی بعد از چند ساعت دوباره به حالت اول برمیگردد و شخص دوباره تمایل به خوردن دارد .

اکسیتوسین ( هورمون ارتباطات)


اکسیتوسن اعتماد، صمیمیت و روابط سالم را ایجاد میکند . در زمان های ارگاسم مردان و زنان ، یا زایمان و شیردهی زنان ترشح میشود . حیوان ها زمانی که ترشح اکسیتوسین متوقف شده است ، فرزندانشان را پس میزنند .

ازاد شدن اکسیتوسین در ایجاد اعتماد و روابط اجتماعی بسیار ضروری است . میتوانید اکسیتوسین را که غالبا بعنوان “هورمون اغوش “شناخته میشود ، با در اغوش گرفتن دیگران تجربه کنید . تحقیقات نشان می دهد که تماس های بین فردی ، نه تنها سطح اکسیتوسین را بالا میبرد ، بلکه حتی استرس های قلبی و عروقی را کاهش وسیستم ایمنی بدن را بالا میبرد . زمانی که افراد محبت میبینند یا هدیه میگیرند ، سطح اکسیتوسین بالا میرود . بنابراین هرگونه رابطه کاری یا فردی را میتوانید با هدیه دادن مستحکم تر و عمیق تر کنید .

اندورفین (هورمون رفع درد)


اندورفین در پاسخ به استرس و درد ترشح میشود و به کاهش افسردگی و اضطراب کمک میکند. “اوج دونده” (runner’s high) نتیجه ترشح اندورفین است . (اگر دونده ای به بالاترین حد توان و کشش خود برسد ولی از دویدن نایستند و برخلاف درد نفسگیر همچنان به دویدن ادامه دهد ، بدن بعد از مدتی شروع به ترشح اندورفین میکند که ساکت کننده درد است و دونده میتواند بدون احساس درد زیادی، همچنان به دویدن ادامه دهد که به اوج دونده معروف است ) عملکرد ان مشابه با مورفین است و احساس و درک ما را از درد کم رنگ میکند .

بجز ورزش های پیوسته ، خنده نیز ازاد کننده اندورفین است .حتی تصور و انتظار خنده ، رفتن به یک شو کمدی یا دیدن فیلم های کمدی بدن را در موقعیت مناسب برای ترشح اندورفین قرار میدهد . بردن حس شوخ طبعیتان به محیط کار ، فرستادن جوک و استفاده کردن از هر موقعیتی برای خندیدن ، در بسیاری مواقع شما را از دوا و درمان و دکتر دور نگه میدارد .

بجز اینها بوی وانیل ، خوردن شکلات تلخ و غذای تند نیز منجر به ترشح اندورفین در بدن میشوند . بد نیست همواره مقداری شکلات تلخ برای رفع سریع استرس و درد روی میز کارتان داشته باشید .

طرز کار بدن چیز چندان پیچیده ای نیست . مثل یک ماشین ، مجموعه ای از عصبها و هورمون هاست ، اگر این طرز کار را بلد باشید ومهارت کنترل کردن این ماشین را با تکرار و تمرین بدست بگیرید ، میتوانید سطح شادی و خوشحالی و رضایت از زندگی خود را براحتی و رایگان بالا ببرید .