طبق تحقیقات نابغه بودن بدلیل پشتکار اتفاق می افتد نه IQ  بالا

تاحالا شده است که شما را احمق ، کودن ، نفهم ، کند ، خنگ و …. صدا بزنند ؟

اهمیتی ندارد ، ممکن است روزی یک نابغه شوید .

یک سری تحقیقات دانشگاه کمبریج درباره   IQ  نشان میدهد که نابغه بودن ، 99% تلاش سخت و پشتکار است . دکتر اریکسون پروفسور روانشناسی دانشگاه فلوریدا میگوید حتی بازیکن های شطرنج بین المللی ای وجود دارند که IQ انها زیر IQ  متوسط جامعه است .

در اساس ، هیچ تضمینی وجود ندارد که افراد با IQ  بالاتر قادر باشند که سریع تر به موفقیت برسند . زمانی که به افراد موفق در زمینه های مختلف و انچه که ان ها را موفق کرده نگاه میکنیم ، جراحان ماهر ، اسطوره های شطرنج ، ورزشکاران و هنرمندان بزرگ ، متوجه میشویم که IQ کوچکترین تفاوتی در موفقیت انها ایجاد نکرده است .

همه این نتایج، سنجش ها و معیارهای ما را برای ورودی کردن افراد به مدارس خاص بر اساس IQ  به چالش میکشد . اریکسون معتقد است ” بهتر است که بجای انتخاب کردن دانش اموزان براساس  IQ  ، انها را براساس استعداد و توانایی های ذاتی مختلف و متنوعی که دارند دسته بندی کنیم

بزرگ ترین و موفق ترین مثال ها را هم اگر در نظر بگیریم افرادی مثل موزارت ، نیوتن ، انیشتین ، استراوینسکی … مهارت و تسلطی را پیدا میکنیم که با پشتکار بدست امده نه با استعداد.

تحقیقات دیگری در یک مدرسه ابتدایی در نیویورک که شرط ورود به ان IQ بالاتر از 130 است ،  انجام گرفت و مشخص شد که بیشتر این کودکان در بزرگسالی، افرادی بسیار معمولی و زندگی های متوسطی داشتند و بندرت جزو اقشار بالا محسوب میشدند. هیچ سوپراستار ، جایزه پولیتزر یا اسکاری در میان نبود ، فقط یکی دو نام معروف .

تحلیل های کمبریج نشان میدهد که سه کلید اصلی برای موفقیت وجود دارد : پشتکار- مداومت – تمرین و اموزش سخت .

تمامی افرادی که شهرت بین المللی دارند تحت نظر یک مربی حرفه ای اموزش دیده اند. اریکسون نشان میدهد که مقام نابغگی زمانی بدست می اید که فرد پنج برابر کار بیشتر و 10 سال تلاش بیشتری از متوسط افراد جامعه داشته است .

عده ی زیادی تصور میکنند که افراد با استعداد میتوانند در هرچیزی که میخواهند موفق شوند ، اما طبق تحقیقات بالا هیچ کس بدون 10 سال تمرین مداوم به موفقیت و بزرگی نرسیده است ، چنانچه حتی در زمینه موسیقی کلاسیک 20- 15 سال زمان میبرد تا نوازنده ها بتوانند در مسابقات ، شانس برنده شدن داشته باشند .

2 thoughts on “هوش معیار مهم تری در تعیین موفقیت است یا پشتکار

Leave a Reply

Your email address will not be published.