درامد انفعالی چیست؟  ( passive income )


 درامد انفعالی شامل درامدهایی پیوسته و مداوم است ، که از سوی منابعی غیر از یک قرارداد کاری یا کارفرما دریافت میشود .  درامد انفعالی می تواند از دو منبع ایجاد شود : درامد های اموال اجاره ای یا تاسیس یک بیزنس که فرد در ان بصورت فعالانه فعالیت نمی کند . مالکیت معنوی کتاب ها و یا سهام از این امثال است .

فرهنگ های معروف درامد انفعالی را به این شکل توصیف می کند : ” هر پولی که در زمان نشستن در ساحل و نوشیدن اب پرتقالتان بدست می اورید ، درامد انفعالی بحساب می اید .”

اما اگر بخواهیم واقع گرایانه تر بگوییم ، درامد انفعالی پولی است که از یک محصول یا یک سرمایه گذاری بدست می اورید ، البته پس از اینکه مقدار کافی زمان و یا پول را صرف ایجاد ان کرده اید.”

مشاور مالی معروف  Tresidder می گوید : “خیلی از مردم تصور میکنند که درامد انفعالی یعنی در ازای هیچ چیز، پول دریافت کنند ”  … اگرچه این شیوه ، جذابیت های خاص خود را دارد …. اما در نهایت باز هم یک کار است و زمان و تلاش صرف می کند .  منتها تفاوت اینجاست که این بار، کار را جلو جلو انجام می دهید .

افراد زیادی سعی کرده اند که درامد های انفعالی بسازند ، اما بعدها از مقدار پول، زمان و کاری که باید فراهم می کردند ، غافلگیر شده اند .

اغلب در سایت ها و کتاب ها میبینیم که درباره مزایای این سیستم ها صحبت میشود … که با ان میتوانید براحتی و بدون دردسر پولدار شوید و همزمان از تعطیلات تان هم لذت ببرید . اما اگر واقعا قصد دارید که این مسیر را در پیش بگیرید ، بهتر است ابتدا واقعیت پشت پرده چهار عدد از این چشمه های درامد انفعالی را که غالبا ذکر نمی شوند ، در نظر بگیرید:

مالکیت معنوی


  بسیاری از مردم رویای ساختن یک محصول اطلاعاتی مثل  ebook  ،CD،  DVD ، نرم افزار و اپلیکیشن و … را در سر دارند.

تصور میکنند که محصولشان را طی چند ماه تولید می کنند ، سپس تکیه می دهند و  پول حاصل از فروش این محصولات در جیب هایشان سرازیر میشود .  اما واقعیت اینست که ساختن چنین محصولاتی زمان و تلاش بسیاری می طلبد ، برای کسب یک درامد خوب از ان ، محصولتان باید چیز منحصربفرد و با کیفیتی باشد که مردم حاضر به پرداخت ان باشند ، در این بازار شلوغ که هرروز محصولات جدید و متنوعی بصورت رایگان در دسترس عموم قرار میگیرد ، جایی برای زباله زایی نیست .

Tresidder  از بهترین مشاوران مالی در دنیا ، می گوید برای موفقیت مالی در فروش محصولات اطلاعاتی ( information products ) باید حاضر باشید ابتدا  زمان ، انرژی و پول زیادی را ان هم بدون انتظار دریافت پول ، صرف پروژه کنید . باید یک پلتفرم قوی بسازید ، محصول تان را با روش های درست بازاریابی کنید و محصولات بعدی را نیز پشت سر هم بیرون دهید .

یک محصول به تنهایی یک بیزنس نمی سازد ، مگر اینکه خیلی خوش شانس باشید ، بهترین راه فروش یک محصول ساختن محصولات باکیفیت دیگر است، اما به محض اینکه چند و چون بیزنس دستتان امد ، میتوانید منبع درامد ثابت و خوبی از طریق ان تشکیل دهید.

اموال اجاره ای  ( rental properties ) 


 سرمایه گذاری در اموال اجاره ای روشی موثر و بصرفه در بدست اوردن درامدهای انفعالی است ، اگرچه بیشتر از چیزی که مردم تصور می کنند کار و درگیری نیاز دارد  . اگر به اندازه کافی زمان صرف این نکنید که یاد بگیرید چگونه ان را به یک بیزنس سوداور تبدیل کنید ، ممکن است که سرمایه تان را از دست بدهید .

برای کسب درامد انفعالی از اموال اجاره ای باید سه چیز را مشخص کنید ، بازگشت سرمایه ای که می خواهید داشته باشید ، هزینه های اموال اجاره ای ، و ریسک های مالی که مالکیت از این اموال در بردارد.

سوال های دیگری که باید در نظر بگیرید این است که ایا اصلا بازاری برای اموال شما وجود دارد ؟ ایا مستاجرهایتان به موقع اجاره ها را پرداخت می کنند ؟ ایا مستاجرها صدمه ای به خانه نمی زنند؟ تمام اینها ممکن است مقدار زیادی از چیزی که محاسباتتان در کسب درامد انفعالی از این اموال نشان می دهد ، کم کند.

پیش از شروع بهتر است ابتدا منطقه و مستاجرهایتان را بخوبی بشناسید ، وگرنه ممکن است ضرر کنید و سالها طول بکشد تا ان ضرر را جبران کنید .

همکاری در فروش  ( affiliate marketing )


 برای خیلی ها افیلیت مارکتینگ ( سیستم همکاری در فروش ) گزینه راحتی برای کسب درامد بنظر میرسد . افیلیت مارکتینگ به این روش کار میکند که : که صاحبان وبسایت ها یا وبلاگ نویس ها از طریق گذاشتن لینک محصولات دیگران روی سایت یا وبلاگ شان در سود فروش محصول شرکت می کنند . زمانی که یک بازدید کننده روی لینک کلیک می کند و خریدی از طریق سایت انجام می دهد ، موسس سایت کمیسیونی معادل  15 – 20 %  دریافت می کند ( ممکن است نرخ در جاهای مختلف متفاوت باشد )

توجه داشته باشید که افیلیت مارکتینگ با تبلیغاتی که در شبکه های اجتماعی انجام میگیرد متفاوت است ، زیرا در تبلیغات شبکه های اجتماعی شخص بابت گذاشتن محصول یا سایت شما در پیجش پول دریافت می کند و کاری به خرید افراد از محصول شما ندارد ، بعبارتی دستمزد خود را دریافت می کند و و در سود و زیان شما شریک نیست.

افیلیت مارکتینگ در تئوری درامد انفعالی بنظر میرسد از انجا که کافی است که لینک را به سایت تان اضافه کنید تا از کمیسیون فروش ها درامد کسب کنید. اما  درواقعیت ، اگر راهی پیدا نکنید تا یک وبسایت پربازدید ایجاد کنید و مخاطبان را وادارید که برروی لینک کلیک کنند و محصول را خریداری کنند چیزی عایدتان نمی شود .

این یک یک پروژه بلند مدت است ، اگر تازه میخواهید شروع کنید بدانید که در ابتدا به هیچ وجه انفعالی نخواهد بود و اول باید محتوای مناسب و مربوطه ایجاد کنید و بازدید را به طور مداوم بالا نگه دارید.

حتی اگر هم موفق شدید که به یک درامد ثابت برسید ، باید نوشتن و ایجاد محتوا را ادامه دهید تا بتوانید توجه ها را بسمت محصول جلب کنید .

بهتر است که محصولی را درسایت قرار دهید که بخوبی میشناسید و به ان علاقه دارید. چنانچه هیچ تجربه قبلی از محصول ندارید بهتر است ان را به دیگران نیز تبلیغ نکنید.

سهام شرکت ها   ( stock )


 سهام داران شرکت های سهامی عام ، درامدی پیوسته از طریق سود شرکت دریافت می کنند. از انجا که درامد حاصل از سهام از جایی بغیر از سرمایه گذاری مالی افراد بدست نمی اید ، سهام این شرکت ها میتواند یکی از منفعل ترین درامدهای انفعالی باشد.

قسمت ریسکی ماجرا انتخاب سهام درست است . افراد زیادی خود را به درون بازار سهام می اندازند بدون اینکه درباره شرکتی که میخواهند سهامش را خریداری کنند، تحقیق کنند .  پیش از شروع باید ابتدا وبسایت شرکت موردنظر را کامل بررسی کنید و با موارد مالی اشان موافقت کنید . حداقل  2تا 3 هفته را باید به بررسی سابقه و اهداف هر شرکت اختصاص دهید .

در نهایت چنانچه میخواهید تا اخر عمرتان کار نکنید و زمانی برای سپری کردن با خانواده ، تفریح کردن و سفر کردن داشته باشید و از ازادی مالی خود لذت ببرید، ایجاد درامدهای انفعالی یک اصل ضروری است . اما باید به خاطر داشته باشید که درامدهای انفعالی با گرفتن حقوق در ازای کار نکردن یا کم کار کردن بسیار تفاوت دارد . ساختن سیستمی که بعد از مدتی خود بتوانند بصورت مستقل و بدون دخالت شما برایتان درامد زایی کند ، در ابتدا زمان و کار زیادی می طلبد که البته بدون حقوق است . مواردی که در بالا ذکر شد برای روشن کردن هزینه ها و تلاشی است که محقق ساختن این امر،  می طلبد ، از انجا که افراد غالبا توقعات و انتظارات غیرواقعی از این سیستم ها دارند .

نهایتا هنوز هم شدیدا پیشنهاد می کنیم که از امروز در کنار کارتان ، بفکر ایجاد یک چشمه درامد انفعالی باشید. خصوصا اگر از شغالتان دل خوشی ندارید و فکر بیرون امدن از ان را در سر دارید . میتوانید از روزی نیم ساعت وقت گذاشتن روی ان شروع کنید و هر روز اطلاعات و خدماتتان را در ان زمینه گسترش دهید تا زمانی که بیزنس تان پا میگیرد ، درامد ثابت ایجاد می کند و دیگربرای تامین معاش نیازی به کار کردن ندارید. به هرحال زندگی با ارزش تر از ان است که یک سوم از ان را پشت یک میز به انتظار حقوق اخر ماه سپری کنید ، نه ؟!