برای بسیاری از مردم قطع شدن از شبکه های اجتماعی مورد علاقشان مثل یک کلیپ از یک فیلم ترسناک میماند .

دچار اضطراب و بیقراری میشوند ، وحشت جمله ” شما متصل نیستید ” سرتاپایشان را میگیرد و مثل معتادهایی که چند روز است خمار هستند ، در سر انگشتانشان احساس درد و سوزش می کنند.

ایا ممکن است بدون دانستن اینکه دوست صمیمیتان امروز صبح برای صبحانه چه خورده است ، روز را سر کنید ؟

اگر به دستشویی بروید و پست های اپدیت شده را چک نکنید ، پس چگونه قرار است ان 3 دقیقه طاقت فرسا را سپری کنید ؟

چگونه قرار است بدانید کیم کارداشیان برای مراسم امروز چه لباسی پوشیده ؟ و یا بچه گربه های تلگرام امروز چه شیرین کاری از خودشان نشان داده اند؟

چه میشود اگر یک بار در زندگیتان بمباران نوتیفیکیشنی نشوید و بجایش از سکوت فکریتان لذت ببرید ؟

چه میشود اگر شجاعت این را داشته باشید که بدون اینکه احساس کنید دیگران نیز باید لایکتان کنند ، بدانید که عکستان زیباست؟

من قبلا بارها کل شبکه های اجتماعی ام را پاک کرده ام .

 چه اتفاقی می افتد وقتی همه چیز را پاک میکنید ؟!


 برای چند هفته دلتنگ میشوید و بعد فراموشش میکنید .

البته احساس های بدی تجربه خواهید کرد . دچار اضطراب جدایی خواهید شد . احساس میکنید به جایی و کسی تعلق ندارید . مثل هر قطع رابطه های دیگری احساس بیقراری میکنید ، دلتان تنگ میشود ، مدام گوشی را چک میکنید که پیغامی امده یا نه ، ولی بعد از مدتی فراموش می کنید و به زندیگتان ادامه می دهید .

 بخش خوب ماجرا اینجاست که شما در این قطع رابطه دست بالاتر را داشته اید و رابطه را تمام کردید. هرچند ، فیسبوک میلیون ها ایمیل و پیامک برایتان میفرستد که دوباره به رابطتان فکر کنید ، به روزهای خوشی که با هم داشتید ، که بدون او هیچ چیز نیستید ….  و حتی بعنوان اهرم فشار اخر بعد از مدتی با حالتی سرد بهتان یاد اوری میکند که اگر برنگردید برای همیشه حسابتان در خاطر او بسته میشود …. ممکن است شما هم احساس نیاز کنید که شاید باید برگردید ، اما برگشتن به یک رابطه شکسته هیچ وقت ایده خوبی نیست !

اگرچه عقیده دارم بسیاری از مردم بدون پیگیری وسواس گونه تازه ترین جوک های مربوط به موضوعات داغ فصل هم بخوبی می توانند به زندیگشان ادامه دهند ، اما بعضی از ما بدلیل کار و تجارت مان نمی توانیم شبکه های اجتماعی را بکلی کنار بگزاریم . به هرحال بیایید با خودمان صادق باشیم ….  شبکه های اجتماعی بجز تلف کردن وقت 90% افراد جامعه برای عده دیگری پول و کسب و کارخوبی به هم زد . برای چنین مواقعی نیاز دارید که کنترل نفس داشته باشید و یاد بگیرید که حساب شبکه های اجتماعی تان و از ان مهم تر هوس هایتان را مدیریت کنید .

شما به بازی گرفته شده اید


 اعتیاد شرم اور به شبکه های اجتماعی همه اش هم تقصیر شما نیست . فیسبوک ، اینستاگرام ، توییتر ، تلگرام و … همه اینها برای این طراحی شده اند که مدام به سراغشان برگردید و چکشان کنید .

 در مقابل نیروی اراده شما ، انطرف گود، پشت صفحه اینستاگرامتان ، هزاران طراح و ایده پرداز و اتاق فکر وجود دارد که هرروز شیوه های جدیدی اختراع میکنند که چگونه شما را برای پنج دقیقه بیشتر هم که شده درون اپ نگه دارند .  به هرحال اگر این کار را نکنند ، تجارتشان میمیرند . برای همین چندان هم نیروی اراده و عزم جزم خود را سرزنش نکنید و بدانید که این جنگ روانی تنها جنگ شما نیست . میلیون ها میلیون نفر دیگر در دنیا هستند که به سهم خود باید بین دنبال کردن رویاهای بزرگشان و لباس امروز کیم کارداشیان یکی را انتخاب کنند .

اما میتوانید از چند روش زیر برای مدیریت بهتر شبکه های اجتماعی بهره ببرید:

زمان تعیین کنید


 روزها همه اپ را ببندید و تنها شبها زمان مشخص و کوتاهی را به چک کردن ان اختصاص دهید . اگر اپ ها و نوتیفیکشین ها ازاد باشند که هر وقت و ناوقت ، دینگ صدا کنند و وسط کار و تفریح و اسایشتان بدون اجازه شما تمرکزتان را بهم بزنند ، هیچ وقت کارها سر وقت و بدرستی تمام نمیشود . کنترل را در دست بگیرید و بجای مارک زاکربرگ ، شما تعیین کنید که چه وقت باید کار کنید و چه وقت تفریح .

دو روز اخر هفته اپ ها را پاک کنید و یک برنامه با خانواده و دوستانتان بچینید.


 برای دو روز کلا بیخیال شبکه های اجتماعی شوید . اگر اپ ها را پاک کنید نیازی نیست که دوباره ان ها را از اول دانلود کنید ، اطلاعات اپ ها در گوشیتان میماند و میتوانید بدون دانلود کردن از اول انها نصب کنید ، همه اخبار قدیمی و جدید و نوتیفیکیشن ها هم بخوبی منتظر میمانند تا شما برگردید . پس از این بابت نگرانی نداشته باشید .

البته حوصلتان سر میرود ، کلی وقت اضافه می اورید که نمی دانید باید چگونه پر کنید ولی همه اینها به این دلیل است که مدت زیادی شبکه های اجتماعی تنها و یا بیشترین اوقات فراغت شما را در اختیار خود داشته و جایی برای چیز دیگری باقی نگذاشته است .  اگر این مرحله را طاقت بیاورید و بجای برگشتن به سراغ تنها کاری که بلدید ، کمی فکر کنید و وقت گذرانی های دیگری پیدا کنید ، کلی ایده جدید به  فکرتان میرسد که میتوانید عملی کنید .

 به یک تور گردشگری ملحق شوید ، کتاب بنویسید ، یک کلاس عکاسی بروید ، یک زبان جدید یاد بگیرید ، یک انجمن خیریه پیدا کنید و هر کار دیگری که دلتان میخواسته انجام دهید ولی تا بحال وقت و ارامش فکری برای انجامش را نداشته اید. هر کار مولدی بجز مصرف کردن انچه دیگران ساخته و به نمایش گذاشته اند . اگر زمانتان را با کارهای مولد پر کنید ، کمتر احساس نیاز میکنید که ان را با عکس و فیلم های گوناگون پر کنید.

شبکه های اجتماعی را هدفمند چک کنید


 مشکل چک کردن شبکه های اجتماعی نیست . مشکل اینجاست که اغلب ما بدون هدف و تنها از سر وقت گذرانی پیج هایمان را باز می کنیم – زمانی که بی حوصله ایم و یا کاری برای انجام دادن نداریم . دفعه بعدی بجای اینکه بدون هدف و غریزی گوشیتان را بردارید و تلگرامتان را باز کنید ، از خودتان بپرسید ایا واقعا کار واجبی دارم ؟ مثلا یک هدف مثبت و مولد ؟ اگر به یک جواب منطقی نرسیدید ، خودتان را کنترل کنید و بجایش یک کار مثبت بکنید .

در فالو کردن ها و عضویت هایتان سختگیر باشید


 خیلی پیج ها و کانال ها ان بیرون هستند که هرروز صدها پست اپ میکنند . بیشترشان هم باحال ، خنده دار ، دارای اخبار سیاسی مهم ، و یا حتی پر از نکات اموزنده هستند .اما دلیل نمیشود که همه را دنبال کنید . این مطلب را همینجا بگیرید ، قرار نیست که هر اتفاقی که در دنیا می افتد بدانید ، بدون انها هم اوکی هستید .  قرار نیست همه کلیپ ها و جوک های باحال را ببینید، قرار نیست تمام نکات اموزنده را بدانید ، به هرحال که اکثر انها را انجام نمی دهید. شما بدون اینها هم میتوانید بخوبی زندگی کنید ، همانطور که قبل از اینکه این شبکه ها وارد زندگیتان شوند ، بخوبی زندگیتان را اداره میکردید . باید مرز نیازهایتان را تشخیص دهید . به کدام اطلاعات “واقعا ” نیاز دارید و بدون انها کارتان راه نمی افتد ؟ و کدام ها را تنها “دوست دارید” که دنبال کنید. دسته دوم را کاملا پاک کنید . چون دردی را دوا نمی کنند و ازطرفی تعدادشان هم بسیار زیاد است .

واقعا نیازی به این شبکه ها ندارید ؟ حذفشان کنید .


 تا به حال متوجه شده اید پروسه بستن اکانت در این شبکه های اجتماعی چقدر پیچیده و دشوار است ؟ درست برعکس ثبت نام کردن در انها که هر بچه دبستانی هم می تواند ان را انجام دهد . پروسه بستن همیشگی اکانت اینستاگرام ، انقدر طولانی و ازار دهنده است ، که من مجبور شدم قبلش در اینترنت طریقه انجامش را سرچ کنم و حتی بارها بیخیال بستنش شده ام .

ولی اگر واقعا نیازی به این شبکه ها ندارید ، حذفشان کنید. اگر نمی دانید بدون انها میتوانید زنده بمانید یا نه ،  یک دوره تست  ” 30 روز بدون تلگرام ” برای خودتان بگزارید و هر اتفاقی که افتاد ، سراغ ان برنگردید. چند روز سخت میگذرد ولی بهتان قول میدهم که اگر هرچه سریع تر یک جایگزین برای ان پیدا کنید و وقتتان را با فعالیت های مولد پر کنید ، دیگر نیازی ندارید تا از دیگران بخواهید زمانتان را برایتان پر کنند.

2 thoughts on “شبکه های اجتماعی زندگیتان را ذره ذره مصرف میکنند؟ راه حل چیست؟

Comments are closed.