براساس مطالعات علمی که درمورد رفتارهای ثروت افرینانه بر روی میلیاردرها و کسانی که در مسیری سریع به سمت این جایگاه در حرکت هستند ، قوانین و رفتارهایی وجود دارد که در تمامی این افراد مشترک است . مواردی که در زیر میخوانید الهام گرفته از قوانینی است که به گفته فوربز برای رسیدن به ثروت های شگفت لازم و ضروری هستند.

1-   تکلیف را تعیین کنید


 اگر بخواهیم واقعیت را در نظر بگیریم ، اکثر افراد دوست دارند که ثروتمند شوند ، اما حاضر نیستند که زمان و تلاش لازم را برای رسیدن به این مقصد صرف کنند. رعایت کردن مورد اول ،  به این معنی است که از امروز به بعد ، تصویر واضح و مشخصی دارید از اینکه ثروت ، اولین یا نهایتا دومین الویت زندگی تان و هدفی است که دنبال می کنید و تمامی کارهای روزانه و برنامه هایتان را بر اساس ان الویت بندی میکنید .

هر فعالیتی که بازگشت سرمایه بالایی دارد در الویت اول  و انها که از لحاظ مادی بازگشت سرمایه کمی دارند در الویت های اخر قرار می گیرند و یا اینکه بکلی از لیست الویت ها خط میخورند .

قرار نیست که لیست الویت ها را بنویسید و انها را جایی بگزارید تا خاک بخورند ، نوشتن لیست الویت ها به این معنی است که تا وقتی که الویت اول هنوز هم نیاز به صرف زمان دارد و وظیفه روزانه مربوط به ان را انجام نداده اید ، اجازه ندارید سراغ الویت دوم و سوم بروید و خود را با انها مشغول کنید . هرروز صبح که از خواب بیدار میشوید اولین کارتان این خواهد بود که لیست الویت هایتان را چک کنید تا مطمئن شوید که در طول روز الویت های مهم را بخاطر دارید و درحالیکه الویت های بالاتر تیک نخورده اند ، زمان را با الویت های پایین تر هدر نمی دهید .

2-   خودتان را در مسیر پول قرار دهید


 اگر بخواهیم ساده بگوییم ، بعضی امور هستند که از لحاظ مالی سوداورتر و به صرفه تر هستند ، بازگشت سرمایه بالاتر و سریع تری  دارند .  باید این امور را بشناسید و بدانید چه چیزی سبب میشود که فعالیتی از دیگر امور ، سریع تر و بیشتر ثروت ایجاد کند . نمی توانید کورکورانه فعالیتی را انتخاب کنید ، به این دلیل که رتبه کنکورتان بوده و یا والدین تان اینگونه میخواسته اند و بعد گله و شکایت کنید که چرا شما نمی توانید ثروتمند شوید .

از انجا که یک مهارت را در جاهای مختلفی میتوان بکار بست ، ثروت افرینان ، زمان و مهارت هایشان را تنها در موقعیت هایی با بالاترین پرداخت ، سرمایه گذاری می کنند .

3- به تمامی افرادی که دخیل هستند ، پول خوبی بدهید


 میلیونر ها میدانند که افراد بندرت ازسر لذت جویی و تفریح کار می کنند . انها خوب می دانند که دیگران نیز مثل خود انها ، به دنبال منافع خود هستند و به همین دلیل برای اینکه ان ها را بخود وفادار و متعهد کنند ، دست و دلبازانه به تمامی کسانی که به نحوی به انها خدمت رسانی می کنند و یا مسیر خلق ثروت را برایشان میسرتر می کنند ، پاداش میپردازند .  چه از طریق پول ، چه پست و مقام ، چه توجه و قدردانی و یا پاداش های دیگر …

ثروت افرینان قدر وفاداری را می دانند و بهای ان را نیز پرداخت میکنند ، چه وفاداری مشتری هایشان و چه وفاداری زیردست ها ، کارمند ها و یا شرکای تجاری شان . این افراد را محکم اطراف خود نگه دارید زیرا این ها در مسیر ثروت با شما همراه هستند. انها را به چشم کسانی که از توبره شما کم میکنند نگاه نکنید و مهربانانه سهم شان را به انها پرداخت کنید ، تا بازهم خدماتشان را در اینده به شما ارزانی دارند و در این مسیر شما را حتی بیشتر جلو ببرند .

4- در جهت افزایش نتیجه و سود ارتباط سازی کنید


 میلیونرها از ارتباطات بعنوان یکی از قوی ترین سلاح های خلق ثروت استفاده می کنند. انها بخوبی میدانند که همه کارها را نمیتوانند خودشان انجام دهند و میبایست در این راه از تجارب ، زمان و تلاش دیگران استفاده کنند . به این شکل میتوانند نیروی خود را چند برابر کنند و به فرصت های بهتر و بیشتری دست پیدا کنند .

ارتباط سازی به معنی ایجاد یک حلقه کوچک اما قوی و باکیفیت از افرادی است که در جهت پیشبرد تجارت و نه تفریح و روابط شخصی ، همسو و هم جهت با شما و در راستای ارمان های یکسانی قدم برمیدارند .

از این پس روی روابط خود حساس تر و سختگیرتر باشید . علاوه بر امور روزانه و اهداف ، یادبگیرید که روابط خود را اولویت بندی کنید و الویت ها را رعایت کنید. الویت بندی در روابط به این معنی است که گزراندن زمان و اشنا شدن با شریک تجاری اینده تان مهم تر از بیرون رفتن و گشت و گزار اخر هفته با دوستان است . یادتان باشد روی هرچیز که سرمایه گزاری کنید ، همان گیریتان می اید .

5- از شکست برای پیشرفت و پیشروی استفاده کنید


 غالبا دو دیدگاه متفاوت در رابطه با شکست وجود دارد ، اکثر افراد تصور می کنند شکست به معنای نتوانستن است ، خط قرمز و محل تعویض خطوط  است . این افراد یادگرفته اند که اگر بار اول و یا نهایتا بار دوم و سوم نتوانستند کاری را انجام دهند ، یعنی برای ان ساخته نشده اند و صد بار دیگر هم که تلاش کنند باز هم نمیتوانند ان را انجام دهند . دیدگاه دیگر که دیدگاه اقلیت جامعه و افراد موفق در حرفه ها و زمینه های مختلف است ، اینست که شکست بخشی از فرایند یادگیری است ، که بار اول اگر اشتباه میکنند زیرا نمی دانند بخش “الف” را چگونه انجام دهند ، بعد از دوبار یاد میگیرند ان بخش را بدون نقص انجام دهند ، بار بعدی اگر شکست میخورند به این دلیل است که نمیدانسته اند بخش “ب” را چگونه انجام دهند ، حالا طی چند بار ان را یاد گرفته اند و بخش “ب” نیز از سر راه کنار رفته است . میدانند اگر به همین شکل ادامه دهند بزودی تمامی موانع و مواردی را که بلد نیستند ، یاد میگیرند و وقتی که دیگر موردی نماند که از پس ان برنیایند به مقصد میرسند . به همین سادگی . در دیدگاه اول شکست نقطه مقابل موفقیت است ، اما در دیدگاه دوم شکست ، مسیر رسیدن به موفقیت است .

مراقب دیدگاه های خود باشید زیرا انها جهان شما را شکل می دهند . انتظار موفق شدن بدون شکست خوردن ، مثل اینست که انتظار داشته باشید بدون گذراندن کلاس استاد و مطالعه منبعی ، در امتحانات قبول شوید .

6- بشدت متمرکز بمانید


 ثروتمندترین ما ، زمان را بخوبی درک کرده اند  . انها میدانند که برای اینکه بهترین باشند ، نمیتوانند انرژی و تمرکز خود را در چندجا پخش کنند و نهایتا در یک یا دو چیز میتوانند نفر اول باشند . انها میدانند در اینکه چکار هایی میتوانند انجام دهند و چه چیزهایی میتوانند دنبال کنند ، محدودیتی وجود دارد .

متمرکز ماندن به این معنی است که به برنامه و نقشه خودتان بچسبید و توسط موقعیت ها ، فرصت ها و افرادی که شما را به سمت و سوی دیگری و “مجموعه مهارت های ” کاملا متفاوتی میکشند ، منحرف نشوید .

ثروت افرینان توانایی بالایی در متمرکز کردن خودشان و حذف هرگونه حواس پرتی و حواشی ای دارند ، که انها را از مسیرشان خارج میکنند . باید با خودتان توافق کنید که چه مجموعه مهارت هایی وجود دارد که میخواهید ان ها را فرا بگیرید و سپس در همان جهت حرکت کنید . حتی اگر برای مدتی درامد و سودی نمی بینید ، به ارتقا دادن و کار کردن روی ان مهارت ها ادامه دهید و سعی کنید که در ان بهترین شود .

یادگیری مهارت های جدید و از صفر شروع کردن زمان زیادی میبرد و نمی توانید با این شاخه به ان شاخه کردن زمان از دست دهید .

در نهایت حتی اگر هم چندان تمایلی به ایجاد ثروت ندارید و پول های کلان جز الویت های شما نیست ، اما قوانین بالا ، مواردی هستند که در صورت رعایت کردن حتی کمی از ان ها ، در موقعیت مالی بهتری نسبت به قبل قرار میگیرید . کورکورانه انتخاب نکنید ، افسار زندگیتان را بدست بگیرید و بجای گردن نهادن به امواجی که شما را براحتی به هرسو میکشاند ، خود تعیین کنید که میخواهید در ده سال اینده کجا باشید .