برای یک سال من عضو باشگاه بدمینتون بودم. یکی از هم تیمی هایمان ، دختری بود که وقتی در باشگاه عضو باشد ، کفش مناسب نداشت . برای همین هم یک جفت کفش کهنه قرض گرفت که بزور خودشان را نگه داشته بودند . کفش ها مطمئنا بیش از ده سال کار کرده بودند . برای ماه ها که من به باشگاه میرفتم ، ان دختر انجا بود و تمرین میکرد ، با همان کفش های قدیمی .

حدس میزنید بعدش چه اتفاقی افتاد ؟

عضو تیم ملی کشور شد .

نتیجه هایی شبیه این ، مدرکی دال بر این هستند که واقعا چه چیزی برای موفق شدن لازم است.

به تمام چیزهایی فکر کنید که تصور میکنید برای موفق شدن نیاز دارید . ایده درست ، مدرک درست، روابط درست ، تکنیک درست ، مربی درست ، سرمایه درست ….

همه این این موارد واقعا چقدر اهمیت دارند ؟ چقدر در میزان موفقیت تاثیرگزارند ؟


 هدر دادن زمان روی 10درصد اخر

ما عاشق این هستیم که روی تکنیک ها و استراتژی هایی زمان بگزاریم که تنها ده درصد روی موفق شدن تاثیر میگزارند.

–  شاید باید شیک پروتئین تان را بجای 60 دقیقه ، 30 دقیقه بعد از تمرین بخورید … اینطوری عضلات تان قوی تر خواهد بود و شیک اثر گذاری بالاتری خواهد داشت .

–  شاید باید کفش های اسپرت گران قیمت تری بخرید ، دوست تان یک جفت کفش یک میلیون تومانی گرفته که خیلی حرفه ای بنظر میرسد .  یا شاید هم مشکلتان زانو بند است ، یا کمربند مناسب . کسی چه میداند شاید دسته راکت خراب است ، باید دفعه بعدی راکت بهتری بخرید .

–  شاید هم مربی رقیب تان تکنیک های سری بلد است که به شاگردانشان یاد میدهد. بهتر نیست مربی تان را عوض کنید ؟

و خیلی بهانه های عجیب و غریب دیگری که همه ما شنیده ایم و حتی خودمان به زبان اورده ایم . چیزی که باور نکردنی است اینست که همه این موارد چیزهایی هستند که ما بیشتر وقتمان را صرف اصلاح و بهتر کردن انها می کنیم درحالیکه تنها ده درصد روی موفقیت ما تاثیر میگزارد .

چرا ؟

برای اینکه راحت تر اینست که زمان مان را روی ان ده درصد بگزاریم تا روی چیزی که 90 درصد تفاوت را ایجاد می کند . راحت تر این است که ادعا کنید که برنامه غذایی ، اموزشی و یا کلا باشگاه خوبی ندارید تا اینکه بپذیرید تنبلی کرده اید و بیشترین چیزی که نیاز دارید این است که طی شش ماه اینده حتی یک جلسه از تمرینات را هم از دست ندهید.

این ایده برای تمامی زمینه ها از جمله سلامت و تغذیه ، بیزنس و کارافرینی ، نوشتن و هنر و هر فعالیت دیگری که انجام میدهیم ، صدق میکند . ما دنبال اسرار ، تکنیک ها ، استراتژی ها و رمز و رازها میگردیم . راحت تر این است مثل کارتون های دیو ودلبر ناگهان یک طلسم به زبان اورید و همه چیز تبدیل به ان چیزی که میخواهید شود تا اینکه سالها هرروز بدون هیجان و جادو و جنبلی سر جلسات حاضر شوید تا کم کم و ارام ارام چیزها بهتر شوند و تغییر کنند ، نه ؟

اما دیر یا زود به این نتیجه میرسید که حتی اگر بهترین امکانات ، مربی ، وسایل ، سرمایه و اموزش را هم در اختیار داشته باشید ، اگر خودتان کار نکنید ، هیچ کدام جواب نمی دهند .

–  شاید یک کامپیوتر سریع تر باعث شود که استفان کینگ نویسنده بهتری شود …. چون همین الان هم سالهاست که هرروز مینویسد.

–  شاید یک زمانبندی غذایی بهتر باعث شود که یک شناگر المپیک ، ورزشکار بهتری باشد …. چون همین الان هم سالهاست که هرروز جلسات تمرین را طی میکند.

اما برای بقیه ما که اول راه هستیم و هنوز نود درصد اول را طی نکرده ایم، ده درصد اخر بندرت نتیجه ای را که دنبالش هستیم برایمان فراهم خواهد اورد.

مهم ترین مهارت


 مهم ترین مهارتی که باید به ان تسلط پیدا کنید ، انجام دادن کار است .

منظورم انجام کاری نیست که برایتان راحت است ، یا کاری که منجر میشود پرستیژ بالا یا حس و حال خوبی داشته باشید و نه انجام ان ، تنها وقتی که انگیزه و دل و دماغش را دارید ….  منظورم همان کاری است که در ته ذهنتان میدانید باید انجام شود ولی سخت است ، ناراحت کننده و یا کسل کننده است ،  همان کاری که با وجود سختی اش اگر انجام شود ، ب مقدار زیادی جلو می افتید ولی از ان طفره میروید و بجای انجام ان ، خودتان را جای دیگری مشغول میکنید و فقط در جا میزنید.

–  شاید یک نویسنده فوق العاده نباشید ، اما اگر هر هفته یک مطلب بنویسید از خیلی های دیگر بهتر خواهید بود ، فقط به این دلیل که دارید کار را انجام دهید و دیگران بهانه می اوردند که از ان طفره بروند .

–  شاید یک ورزشکار حرفه ای نباشید ، اما اگر هرگز یک جلسه تمرین را هم از دست ندهید ، از خیلی های دیگر بهتر خواهید بود ، به این دلیل ساده که اکثر افراد دنبال ده درصد اخر هستند .

–  شاید یک کسب و کار جهانی نداشته باشید ، اما اگر سیستمی بسازید که از طریق ان هر روز به مردم خدمت کنید ، از خیلی های دیگر که نشسته و دنبال ایده ی کامل میگردند ، وضعیت بهتری خواهید داشت .

مردم عاشق این هستند که در جزییات بیهوده خود را غرق کنند .  دنبال تکنیک ها بگردند ، ساعت ها وقت صرف بحث روی مواردی بکنند که تفاوت بسیار جزیی حاصل میکند . اما درنهایت مهم ترین مهارت انجام خود کار است . ان هم منظم ، بی وقفه و پی در پی .

این تفاوت اصلی بین حرفه ای ها و تازه کارهاست .

چیزی که به ان نیاز دارید به احتمال زیاد یک برنامه بهتر ، کامپیوتر سریع تر و یا یک دوربین بهتر نیست .

چیزی که برای موفق شدن نیاز دارید این است که یک تصمیم بگیرید ، یک برنامه بچینید و شروع کنید .

One thought on “واقعا برای موفق شدن چه چیزی لازم است؟

Comments are closed.