موثرترین استراتژی ها برای رسیدن به خوشبختی کدام ها هستند ؟ میتوانید اوج را بالا ببرید و یا کف را . اینکه کدام بهتراست و شما کدام را ترجیح میدهید ، در ادامه میتوانید بخوانید و تصمیم بگیرید .

بالا بردن اوج


یکی از راه های افزایش سطح خوشبختی ، بالا بردن پیک و یا اوج احساس های خوب و لذت است ، که به دو طریق میتوانید این کار را انجام دهید :

1-   مدت بیشتری در اوج لذت بمانید

2-   و یا کاری کنید تا احساس اوج حتی از این هم بالاتر رود

مدت اوج


یکی از راه های اینکه سطح خوشبختی را در کل بالاتر ببرید ، اینست که احساس های خوب را عمدا کش دهید تا مدت طولانی تر بمانند.

واقعا چه تعداد از ما یک لیست کوچک از چیزهایی که خوشحالمان می کند داریم ؟ هرروز یک لیست از مواد غذایی که باید از سوپرمارکت بگیرید تهیه میکنید ، اما ایا خوشبختی شما از خرید های یک سوپرمارکت هم کمتر است ؟

یک برگه بیاورید و برای نیم ساعت بدون اینکه چیزی حواستان را پرت کند ، به تمام چیزهایی فکر کنید که از همان سن کودکی تا به امروز شما را خوشحال کرده است . چه چیزهایی باعث میشد که اخر روز از عملکردتان و از زندگیتان راضی باشید ؟ میتواند صرفا بازی کردن باشد ، نواختن باشد و یا اموزش چیزی به دیگران . هرچیزی .

اگر چنین لیستی دم دست تان باشد ، زمان هایی که پایین هستید و احساس نارضایتی و ناراحتی میکنید ، میتوانید سریعا به لیست تان نگاهی بیندازید و یک مورد را انتخاب کنید . تنبلی نکنید و همین امروز لیست خوشبختی تان را بنویسید.

به این فکر کنید که چگونه میتوانید این موارد را طولانی تر کنید و یا برای ان زمان ایجاد کنید و ان را بطور منظم در برنامه روزانه و یا هفتگی تان بگنجانید . برای مثال اگر قرار است به دیدن مسابقه فوتبال بروید ، زودتر بروید و دیرتر برگردید. بازی های تلویزیونی با مصاحبه کردن با متخصصان ، نظرات و گفت و گوها و بررسی سایر حواشی در اول و اخر و طول بازی ،سعی میکنند مدت هیجان و خوشی را تا میتوانند طولانی تر کنند .

اوج بالاتر


چیزی که اغلب مردم در خاطرشان بیاد می اورند ، بیشتر اوج ومیزان لذت هاست تا مدت زمان ان ها .

برای مثال شما خیلی خوب بیاد دارید که ان شب در شهربازی و یا در مطب دندانپزشکی چقدر لذت و درد تجربه کردید ، اما بیاد نمی اورید که کل ان تجربه چقد کوتاه بود .

مواد مخدر و یا ورزش های خطرناک و شدید ، از معمول ترین راه های افزایش اوج لذت محسوب میشوند .

بعنوان مثال در ورزش های تلویزیونی با بالا بردن صدا در زمان های حساس ، کلوز اپ تصاویر ( نزدیک بردن دوربین ) سعی میکنند تا شدت اوج را هرچه بالاتر ببرند .

مشکل بزرگ این استراتژی این است که اولین اوج معمولا بسیار لذت بخش است اما اوج های بعد از ان مدام کمتر و کمتر میشوند و افراد برای اینکه به اندازه کافی تحریک شوند ، باید پا را فراتر بگزارند تا همان لذت اولین را دوباره تجربه کنند.

مواد بیشتر ، ارتفاع بیشتر ، سرعت بیشتر ، خشونت بیشتر ، سکس شدیدتر … و اگر فرد محدودیتی برای مرزهای خود قائل نشود ، این چرخه همچنان ادامه پیدا میکند تا اینکه اسیب رسان شود .

کم کردن فرودها یا پایین ها


مشکلی که در رابطه با استراتژی اول یعنی کار کردن روی اوج ها وجود دارد این است که بدن ما تمایل دارد تا هورمون های شیمیایی را متعادل کند . به این معنی که به احتمال زیاد هر اوج بالایی یکی فرود پایین هم بدنبال دارد ، که به همان میزانی که اوج لذت بخش بود ، فرودش نیز دردناک خواهد بود.

شاید بهتر است که بدنبال کم کردن درد ها و نارضایتی ها باشیم تا افزایش لذت ها . کاهش فرود هم مثل افزایش اوج دو استراتژی دارد .

مدت فرود


افسردگی و احساس نارضایتی های کلی ، میتوانند یک تله درست و حسابی باشند . هورمون های ناشاد ، سرد و منفعل کننده هستند به این معنی که بدن و مغز را سرد ، بی انگیزه ، منفعل و بی تحرک میکنند. به همین دلیل است که افرادی که افسردگی دارند ، مبارزه سختی برای بیرون امدن از تخت دارند . این بی انگیزگی و نبود قدرت باعث میشود که نتوانید تلاش کنید تا از چاه بیرون بیایید .این وضعیت همچنان ادامه پیدا میکند و با پایین ماندن بیشتر ، هورمون های منفی بیشتری ترشح میشوند و باز هم وضعیت سخت تر از قبل میشود.

هرچه زودتر به خودتان فشار وارد کنید تا از چاه بیرون بیایید بهتر است و هرچه زمان بیشتری ان پایین بمانید بیرون امدن سخت تر خواهد بود . راهش اینست که اگر چیزی ناشادتان میکند ، ان وضعیت را تمام کنید . اگر کاری ناراحتتان میکند ، متوقفش کنید و کار دیگری انجام دهید . اگر کسی ازارتان میدهد رابطه را قطع کنید و در عوض فرد بهتری پیدا کنید .

اکثر افراد صبر میکند تا موقعیت خودش عوض شود ، ان ادم عوض شد ، زندگی بهتر شود و یا یک روز انگیزه به سراغشان بیاید ، اما کل قضیه همین است ، ان پایین انگیزه خود بخود ایجاد نمیشود ، چون شما در چرخه تولید هورمون های ناشاد گیر افتاده اید ، باید خودتان عمدا و اگاهانه فشاری به خودتان وارد کنید و اولین قدم را بردارید ، همین که اولین هورمون های شاد ترشح شوند نیروی کمکی به سراغتان می اید ، انگیزه میگیرید و کار راحت میشود .

حتی در زمان های فرود میتوانید گوشه ای بنشینید و بشدت گریه و سوگواری کنید . شیرجه زدن در احساس باعث میشود تا عمق نارضایتی “به طور موقت” بالا برود و بعد از ان راحت تر بتوانید ان تجربه بد را از سر بگزرانید . به این خاطر است که مردم عامی میگویند “گریه کن تا سبک شوی “.

کسانی که احساسات بد را سرکوب میکنند و سعی میکنند تا ان را انکار و رد کنند ، به احتمال زیاد مدت زمان بیشتر در ان احساس گیر خواهند افتاد .

کم کردن عمق فرود


همانند استراتژی کوتاه کردن ناراحتی با زودتر بیرون امدن از چاه ، عمق احساس بد نیز میتواند کم تر شود .

زمانی که از شرایط ناراضی هستید به این فکر کنید که چند نفر دیگر در دنیا هستند که در ارزوی چیزهایی هستند که شما دارید .

 بله میدانم میخواهید چه بگویید …. اغلب افراد به من میگویند که بجای دیدن بدبخت تر از خودمان چرا به خوشبخت تر از خودمان فکر نکنیم؟

اما واقعا خوشبختی چیزی نیست که از ظاهر یک نفر  پیدا باشد . با لباس ها ، ماشین و سفرهای یک نفر میتوانید بفهمید چقدر پولدار است ، با مدارک یک نفر میتوانید بفهمید چقدر تحصیل کرده است ، با تعداد بلیط های یک خواننده میتوانید بفهمید چقدر موفق است ، اما واقعا هنوز چنین معیاری برای سطح خوشبختی افراد نداریم . شاید باید هرکس یک مچبند در دستش باشد که روی ان از یک تا ده سطح خوشبختی اش نوشته شود . انوقت دیگر کسی سعی نمیکند با عکس شام های مفصل در اینستاگرام یا تعداد دوستانی که با انها سلفی میگیرد نشان دهد که چقدر خوشبخت است . همه چیز رو است. در ان صورت افراد برای پز دادن اینکه چقدر خوشبخت هستند ، باید واقعا سطح خوشبختی خود را بالا ببرند . ( البته اگر بعد از دوروز نسخه تقلبی با قابلیت دستکاری ان وارد بازار نشود K )

بنابراین هچ وقت فکر نکنید که میدانید دیگران در درون چقدر احساس خوشبختی میکنند ، چیزی که شما در بیرون میبینید کاملا با چیزی که در درون افراد است میتواند متفاوت باشد .

مورد دیگری که میخواهم بفهمید اینست که واقعا چقدر ثروتمند هستید و خودتان خبر ندارید .

در ازای چقدر پول حاضرید که یک چشمتان را بدهید ؟ واقعا به ان فکر کنید. من جایی نمیروم ، منتظر میمانم تا فکر کنید !

10میلیون ؟ 100 میلیون ؟ یک میلیارد ؟ خود من حاضر نیستم حتی در ازای هزار میلیارد یک چشمم را بدهم ، اما برای اینکه یک حداقل تعیین کنیم بدانید که یک کبد در بازار سیاه تا 200 میلیون خرید و فروش میشود . به همین شکل اعضای بدنتان را حساب کنید و ببینید همین خودتان تنها ، بی حتی لباس تنتان معادل چند ساک تراول هستید !

امنیت ، خانواده ، تفریح ، عشق، اسایش فکری ، دوست ، شغل و غیره … بماند .

نمیخواهم بگویم به چیزی که هستید قانع باشید و همیشه پایین تر از خودتان را ببینید ، اما واقعیت اینست که در دنیا خیلی ها حسرت چیزهایی که دارید را میخورند ، چه از میان فقرا چه حتی از میان پولدارها …

حتی اگر هم اصرار دارید که همیشه خودتان را با داراتر از خودتان مقایسه کنید ، اما در مواقع ناراحتی فکر کردن به اینکه خیلی ها حسرت چیزهایی که دارید را میخورند ، میتواند احساس ناراحتی تان را واقعا کم کند .

یا میتوانید به این فکر کنید که چقدر در دنیا جز کوچکی هستید.

از بالای کره زمین به ان نگاه کنید. اگر عکس های ماهواره ای را ندیده اید، حتما نگاهی به ان بیندازید . کمی دورتر کره زمین حتی معلوم هم نیست ، چه برسد به این همه قشقرقی که این پایین به راه است. یک سنگ اسمانی نه چندان بزرگ هم که به زمین اصابت کند ، همه چیز طوری از بین میرود که انگار هیچ وقت وجود نداشته .

به همه این جنگ های جهانی ، پیشرفت های علمی ، شاهکارهای هنری و ادبی، سمفونی های بتهوون و کشتی های فضایی ، جانفشانی ها و شهادت ها ، باورها و تعصبات فکر کنید … خوب و بد ، مقدس یا شیطانی همه چیز طوری در عرض یک ثانیه ازبین میرود که بعید میدانم حتی ردی هم بجا بماند که نشان دهد اشرف مخلوقات! روزی اینجا زندگی میکرده … و تازه دنیا طوری به هستی اش ادامه میدهد که انگار نه انگار اتفاقی افتاده … فقط دریک نقطه سنگی به سنگ دیگری اصابت کرده … همین

هر روز از این اتفاق ها می افتد !

 از بالا نگاه کردن به خودتان ، دنیا و همه ما ، این مزیت را دارد که از دغدغه های روزانه تان جدا شوید و بفهمید که انقدرها هم ارزش درگیر شدن را ندارند .

در نهایت بجز خوشحال بودن و ترویج خوشحالی  چه چیز دیگری برای ما وجود دارد؟

خوشبختی هدف غایی است . حتی اگر یادمان میرود که هدف مان از کار کردن ، موفق بودن و پولدار شدن و یا ازدواج کردن ، تنها همین بوده است…طوری درگیر مشکلات این مسائل میشویم و در انها غرق میشویم که یادمان میرود اصلا از اول چرا میخواستیم موفق ، پولدار و متاهل باشیم.