تردمیل لذت جویی ، به این معنی است که افراد با وجود تغییرات مثبت  و منفی بسیاری که در زندگیشان رخ میدهد ، بعد از هر تجربه خوب یا بد ، باز هم  به سطح خوشبختی و رضایتی که قبلا داشتند ، برگردند .

بر اساس این نظریه ، هرچقدر که فردی پول بیشتری بدست می اورد ، به همان میزان ، سطح انتظارات و خواسته هایش هم بالا میرود ، که باعث میشود هیچ گاه نتواند به طور پایدار و مداوم ، خوشحال و خوشبخت باشد … و مجبور است شبیه فردی که روی یک تردمیل راه میرود ، مدام در حرکت باشد، فقط برای اینکه بتواند در یک نقطه ثابت باقی بماند .

خلق کردن خوشبختی از چیزی که تصور میکنید  ، سخت تر است . اکثر چیزها انقدر که تصور میکنید خوشحالتان نمی کند .

مردم روزانه تحت پیام های زیادی بمباران میشوند که به انها میقبولاند ، فقط اگر وزنشان ، رنگ مویشان ، عطرشان ، ماشین و یا برند لباسشان را عوض کنند در سطح خوشبختی انها تغییر بسیار زیادی ایجاد خواهد شد . درحالی که این تغییر بسیار کوتاه و گذرا است .

از طرفی دیگر خلق کردن خوشبختی  از چیزی که تصور میکنید ، راحت تر است . خیلی از چیزهایی که دستکم میگیرید ، مثل قانون شکرگزاری ، میتواند بدون تلاش قابل ملاحظه ای ، سطح خوشبختی تان را بالا ببرد .

قدرت تطبیق یافتن


تصور کنید که یک ستاره فوتبال باشگاهی هستید و قرار است به یک تیم حرفه ای ملی ملحق شوید . یک روز تصادف می کنید و از کمر به پایین فلج میشوید .

بله درست است … احساس بسیار بدی خواهید داشت ، تمام چیزی که یک عمر برایش زحمت کشیده اید ، ناگهان از بین رفته است .  اما ارام ارام ارزوها و توقع هایتان ، خودشان را با شرایط جدید وفق میدهند . فوتبال و شهرتش را فراموش می کنید و  شروع میکنید که ادم های دیگری ببینید و برنامه و هدف های دیگری بچینید . توانایی تطبیق خود را دست کم نگیرید . بدن و مغز ما طوری تکامل پیدا کرده که با “هر شرایطی ” خود را تطبیق دهد . مطالعات نشان میدهد ، کسانی که یک عضو بدن خود را از دست میدهند ، بعد از چند سال ، سطح خوشبختی و رضایت از زندگی بطور کل، درست به اندازه قبل از ان حادثه است  .

مشکل تطبیق یافتن


تصور کنید که یک کارمند معمولی هستید . صاحب همسر و دو فرزند هستید . بیشتر از هرچیز دیگری میخواهید که ترفیع رتبه پیدا کنید ،  زیرا بعد از ان همه چیز تغییر خواهد کرد . میتوانید یک ماشین نو بخرید ، به خانه ی بزرگ تری اسباب کشی کنید و بچه هایتان را به مسافرت ببرید .

و یک روز بخاطر تلاش های سخت تان بالاخره ترفیع میگیرید . برای چند روز و حتی چند ماه در عالم رویا زندگی میکنید . همه چیز خیلی عالی است و خوشحالید  … که ناگهان متوجه میشوید که همکارتان نیز ترفیع گرفته و یک ماشین مدل بالاتر گرفته است.

یک بار دیگر با خود میگیویید که ای کاش حقوقم کمی بالاتر بود . بیشتر از هرچیز دیگری در دنیا میخواهید که ترفیع بگیرید … زیرا بعد از ان همه چیز تغییر خواهد کرد .

و این داستان برای سی و یا چهل سال تمام ادامه دارد .

بله ما خوشحال تر میشویم . اما خوشحالی که انتظارش را داشتیم خیلی کوتاه تر از چیزی که تصور میکردیم خواهد بود .

اما تطبیق یافتن هم چیز خوبی است


استاندارد های امروز زندگی مادی ما ، چند صد برابر بیشتر از استانداردهای زندگی هزار سال قبل است . داشته ها و خواسته های یک گدای امروز ، خیلی بیشتر از داشته های و انتظارات زندگی یک پادشاه در ده هزار سال قبل است .

اگر ارزوها و خواسته های ما مدام تطبیق پیدا نمی کرد و به مرور بالاتر نمیرفت ، ما هنوز هم غارنشینانی بودیم که با شکار حیوانات راضی و خرسند بودیم و هیچ وقت درصدد برنمی امدیم که دارو ، صنعت و یا خودرو را اختراع کنیم . بدون تردمیل لذت جویی اجداد ما احتمالا خیلی وقت پیش مثل دایناسورها منقرض میشدند .

بنابراین این تردمیل ویژگی چندان بدی هم نیست و به ما کمک کرده که امروز اسایش و امنیت بیشتری داشته باشیم ، اما مشکل ان جاست که اجازه میدهیم ، تمایل بی پایان ما برای رشد و پیشرفت و بیشتر داشتن و بیشتر بودن ، خوشبختی ما را خدشه دار کند .

ما میتوانیم همزمان خوشبخت و درحال پیشرفت و موفقیت باشیم ، اما برای تحقق ان ابتدا باید این را درک کنیم که چیزها برای همیشه ما را خوشحال نگه نمیدارند و در عوض ما را روی تردمیل لذت جویی قرار میدهند .

من قصد ندارم که پند و نصیحت کنم که چه چیزی شما را خوشحال میکند و چه چیزی نه …. اما سالها مطالعات و تحقیقات از هزاران نفر سند این قضیه است که اغلب چیزها ، مردم را انطور که فکر میکنند ، خوشحال نمیکند .

که با وجود تمام بالا و  پایین هایی که در زندگی افراد اتفاق می افتد ، بجز در موارد بسیار حاد و استثنایی ، سطح خوشبختی افراد به حالت نرمال برمیگردد . قبل از یک تجربه خاص چقدر خوشحال و راضی بودند ، بعد از ان نیز به همان صورت هستند .

همه این شواهد نشان میدهد که جوامع خوشبختی را درجای غلطی جستجو میکنند .  که جستجوی خوشبختی در عرصه موفقیت غلط است . که خانه ، ازدواج و بچه کافی نیستند ، که ثروت و شهرت یک بن بست است .

 به چه چیزهایی بعد از مدتی عادت میکنیم و دیگر به ما لذت نمی دهند ؟


زیبایی

ممکن است فکر کنید که زیبایی روی سطح رضایت و خوشبختی تان ، ارتباطات و عزت نفستان تاثیر زیادی میگزارد …. اما اینطور نیست .

افراد زیبا 7% از سایر افراد احساس خوشبختی بیشتری میکنند . ساعت ها و ساعت ها ارایش و باشگاه بدنسازی و هزینه های گزاف عمل های جراحی پشت عمل جراحی و رژیم غذایی برای 7%  بیشتر خوشحال بودن .

اما مساله اینجاست که هرچقدر جذاب تر باشید ، با افراد جذاب تری هم دوست خواهید شد . متاسفانه ما خودمان را با اطرافیانمان مقایسه میکنیم . زیبایی به تنهایی معنایی ندارد . زیبایی وقتی معنا پیدا میکند که من از دوستان و اطرافیانم زیباتر باشم . بنابراین با رفتن به یک دایره اجتماعی بالاتر ، برای اینکه از دیگران جذاب تر باشیم باید باز هم تلاش بیشتری کنیم … و تازه دیگران هم بیکار ننشسته اند ، ان ها هم خود را با معیارهای جامعه بالاتر میکشند  و این رقابت بی پایان همچنان ادامه دارد . به این شکل که متوسط جامعه بنسبت 10 سال پیش بسیار سالم تر و زیباتر است ، اما سطح خوشبختی ها همچنان همان و یا حتی در مواردی پایین تر است .

پول

نمودار زیر ارتباط پول با خوشبختی را نشان میدهد .

رابطه پول و خوشبختی - نبوغ

طبق نمودار بالا … با افزایش پول و ثروت سطح خوشبختی نیز بالاتر میرود ، اما برخلاف تصور مردم این افزایش همیشگی نیست  و از جایی ببعد دیگر پول  بیشتر ، خوشبختی بیشتری نمی اورد . از جایی ببعد سطح خوشبختی ثابت و مستقل از درامد و پول است  و هر چقدر که پول بیشتر شود ، سطح خوشبختی بطور کلی همان می ماند .

بنابراین …. بله ، اگر بی خانمان هستید ، داشتن یک سرپناه ایمن و گرم بسیار خوشحالتان میکند ، اما اگر همین الان هم یک خانه 200 متری دارید ، یک خانه 500 متری با استخر و باغ انقدرها هم که فکر میکنید خوشحالتان نمی کند . یعنی خوشحالی که ایجاد میکند ، پایدار نیست .

مشاغلی که حقوق بالایی دارند اغلب ، هزینه وبهای گزافی هم دارند ، وکیل ها ، پزشکان ، بانکدارها ، مشاوران همگی ساعت های بالایی کار میکنند . اگر از سطح متوسط جامعه پول بیشتری دریافت میکنید ، احتمالا از سطح متوسط جامعه هم بیشتر کار میکنید .

ایا ان 20ساعت در هفته کار بیشتر ، ارزش 20% حقوق بیشتر را دارد ؟

پنج دقیقه در روز فکر کردن به تمامی داشته هایتان و شکرگزاری بابت انها احتمالا همان کار را میکرد .

بنابراین اگر کارتان پر استرس است ، شاید باید ان را رها کنید . در عوض یک دفترچه شکرگزاری تهیه کنید و هرروز پنج چیز را که بابت ان خود را خوشحال و خوشبخت میبینید ، یادداشت کنید .

افتاب !

دفعه اخری که در زمستان یک چایی گرم خوردید یادتان می اید ؟ حس خوبی داشت ، نه ؟

ان احساس خوب به دلیل تضاد بین سرما و گرما است .

چون سرما و گرما بدون یک دیگر وجود ندارند . اگر از اول زندگی تان هوا همیشه متعادل و یکدست بوده باشد ، هیچ گاه نمی فهمیدید که گرما در سرمای زمستان  و خنکای نسیم در گرمای تابستان چقدر میتواند خوشحالتان کند .

نور افتاب به دلیل ویتامین هایی که در ان وجود دارد ، روی سطح خوشبختی تاثیر دارد ، برای همین است که بعضی افراد در روزهای ابری احساس افسردگی میکنند ، چون نور افتاب به انها نمیرسد .

اما اگر هوا هم همیشه ابری بود ، باز هم بدنتان خود را با ان تطبیق میداد . مثل تمام کشورهایی که اکثر روزهای ان هوا ابری است . زیرا افتاب بعد از ابر است که لذت بخش است . افتاب بعد از افتاب معنی ندارد ….  به ان عادت کرده اید .

نظر سنجی ها نشان میدهد که بین اب و هوای محل زندگی و رضایت از زندگی ارتباطی وجود ندارد. اگرچه شهرهای ابری گله کرده اند و گفته اند اگر در یک شهر افتابی زندگی میکردند خوشحالتر بودند ، اما مشخص شد که سطح خوشبختی اهالی یک شهر افتابی با سطح خوشبختی انها کاملا یکسان است .

ما عادت داریم که چیزهایی که داریم را دست کم بگیریم . اب و ها هم از این قضیه مستثنی نیست .

بنابراین همزمان که از اب و هواهای بسیار شدید ، سرما و یا تاریکی شدید پرهیز میکنید ، اما بدانید که تفاوت های دیگر چندان به چشم نمی ایند .

همه چیزهای دیگر نیز به همین شکل هستند . اگر مشکل بسیار حادی در وضعیت تان وجود ندارد ، که به شکلی مدام و پیوسته  ازارتان بدهد وناراحتتان کند ، بقیه شرایط چندان مهم نیستند و بدن میتواند براحتی خود را با ان شرایط جدید وفق دهد .

اگرچه نمی توان تاثیر شرایط بیرونی را انکار کرد ؛ اما اغلب اوقات شرایط و محیط اطرافمان خیلی کمتر از چیزی که تصور میکنیم ، ما را خوشحال و یا ناراحت میکنند . دیدگاه ما نسبت به زندگی مان ، یاداوری داشته هایمان ، محبت کردن و خوشحال کردن دیگران چیزهایی هستند که با وجود اینکه هزینه ای در بر ندارند اما تاثیر بیشتر و مداوم تری بر روی سطح خوشبختی ما دارند .