تاحالا برایتان پیش امده گله کنید که به کارهایتان نمیرسید ؟ که وقت کم می اورید ؟ و یا با وجود داشتن وقت زیاد کار مهمی انجام نمی دهید؟ فعال نیستید و تنبلی می کنید ؟ و وقت تان را با چیزهای بیهوده و بی ارزش هدر میدهید ؟ که سازندگی و فعالیت مولدی ندارید ؟

ریشه چنین مشکلاتی هم در زندگی فیزیکی ما ، هم زندگی اجتماعی و هم در مسائل روانی ، فردی و عادت های روزانه ما نهفته است . اغلب ما اموزش هایی برای چینش درست موارد بالا را یاد نگرفته ایم . برای همین در زیر 20 نکته گرداوری کرده ام که میتواند به شما کمک کند که در طول روز ، فعالیت و سازندگی بیشتری داشته باشید و کارهای بیشتری را به انجام برسانید :

1-   شبکه های اجتماعی را بعد از ظهر و بعد از کار چک کنید . ساعت های اولیه صبح ، ساعت پیک و اوج فعالیت ذهن و بدن برای انجام فعالیت است . صبح ها بعد از یک خواب کامل و مفید ، ذهن مثل یک تخته سفید میماند . اتفاقات روز قبل را طبقه بندی و سازماندهی کرده و الان اماده دریافت و تحلیل اطلاعات جدید است . اما هرچه که بیشتر از روز میگذرد و به سمت ظهر ، عصر و شب حرکت میکنیم ، با اتفاقات کوچک و بزرگ بسیاری که در طول روز می افتد و تصمیمات مختلفی که باید بگیریم ، از مسائل مهم و پر استرس گرفته مثل تصمیمات تجاری تا موارد کوچک مثل انتخاب غذای ظهر ، این تخته سفید ارام ارام سیاه میشود و گنجایش کمتری برای دریافت و تحلیل اطلاعات جدید دارد . با این وجود اکثر ما در روز اولین کاری که میکنیم چک کردن تلگرام و اینستا و ایمیل است … ساعات اولیه ی با ارزشی که مغز در حالت بیشینه خود قرار دارد با چک کردن موارد بی اهمیت و غیرضروری هدر میرود . مهم ترین کارتان را شب قبل تعیین کنید و اولین کارتان در روز ، بعد از خوردن یک صبحانه مفصل ، این باشد که ان را به انجام برسانید و تا وقتی که تمام نشده ، گوشی خود را چک نکنید ، تا کسی مزاحمتان نشود و تمرکزتان را بهم نریزد.


2-   لطفا ایده الیست نباشید . ایده ال گرایی بهترین چیزی است که باعث میشود قبل از حتی شروع یک پروژه از انجامش منصرف شوید . منتظر زمان کامل نمانید . چنین چیزی وجود ندارد . شما هیچ گاه کاملا اماده نخواهید بود . همیشه چیزی وجود دارد که بهانه شود تا پروژه ای که میخواهید شروع کنید را عقب بیندازید . همین امروز گوشه ی کوچکی از ان را شروع کنید . هرچه کوچکتر بهتر . با انجام ان ، حس و حال ان کار هم می اید و بیشتر از پیش علاقمندید که کارها را به انجام برسانید . اگر حس و حال کاری را ندارید ، مهم نیست . یادتان باشد که حس و حال انجام کارها قبل از شروع ان و خودبخود نمی اید . با انجام کارهاست که حس و حال انجام ان را پیدا میکنید . درست مثل وقتی که در خانه انگیزه و توان رفتن به باشگاه را ندارید ولی وقتی خودتان را مجبور کردید و رفتید ، از امدنتان خوشحال میشوید و شروع به فعالیت میکنید .


3-   هدف ، انگیزه ایجاد میکند. هدف باید تاریخ دار ، مشخص و دقیق باشد . بین هدف و ارزو تفاوت بسیار هست . ” من میخواهم لاغر شوم ” یک ارزوست . مبهم و نامشخص است . مثل اینست که بگویید میخواهم به مسافرت بروم ولی مقصد را تعیین نکنید . معلوم است که هیچ گاه از خانه تکان نمی خورید . در عوض دقیق و مشخص تعیین کنید که چه میخواهید . ” من میخواهم از تاریخ یکم تا چهاردهم در مشهد باشم ” … ” من میخواهم سه ماه تابستان ، جمعا 6  کیلو کم کنم ” … حالا انجام ان راحت تر است .

ابهام باعث میشود کارهارا عقب بیندازیم ، چون نمی دانیم باید از کجا و چگونه شروع کنیم . هدفتان را با جزییات و تاریخ ، به شکل بزرگ بنویسید و جایی بگزارید که هرروز صبح چشمتان به ان بیفتد و انگیزه پیدا کنید .


4-   اشفتگی و بی نظمی استرس ایجاد میکند . دورتادور ما را اشیا و چیزهای اضافه پر کرده است . خیلی از اینها را چند ماه یکبار استفاده نمی کنیم . خرید ، نگهداری ، تمیز کردن ، مرتب کردن و تعمیر کردن اینها همگی زمان زیادی را صرف خود میکند . هرچه موارد بی اهمیت و جزیی در زندگیتان بیشتر باشد، فضا و زمان کمتری برای رسیدگی به موارد مهم و ضروری زندگی تان خواهید داشت . از الان شروع کنید و هرماه ، مقداری از خرت و پرت هایی که نیاز ندارید را دور بریزید . خیلی ها را نیاز نداریم و فقط محض احتیاط  نگه داشته ایم ، خیلی ها را میتوانیم با ابزار دیگری انجام دهیم و کاملا زائد و غیرضروری هستند . خیلی وقت ها از هرچیزی ، چند مدل و چند رنگش را داریم .

اگر میخواهید زمانتان مفید تر صرف شود ، یاد بگیرید تنها ضروری ترین و مهم ترین موارد را در زندگی تان نگه دارید و بقیه را دور بریزید.


5-   تلویزیون تان را بفروشید . شما فقط در حال نگاه کردن دیگران  هستید که زندگی ای که شما میخواهید را تجربه میکنند . بجای دیدن موفقیت ، خنده ، عشق و شادی دیگران ، زندگی خودتان را بسازید .


6-   با افرادی که به شکل های مختلف انرژی و روح فعالیت را در شما میخشکانند خداحافظی کنید . بعضی افراد در ما استرس و تنش ایجاد میکنند ، بعضی ها رویاها و برنامه های ما را مسخره میکنند و یا ناممکن میدانند ، چون خودشان نتوانسته اند رویای خودشان را محقق کنند ، میترسند که شما به اهدافتان برسید و به این شکل احساس بدی نسبت به خودشان پیدا کنند .

جمله معروفی هست که میگوید ما شبیه پنج نفری میشویم که بیشترین زمانمان را با انها میگذرانیم . پنج نفر اولی را که میخواهید شبیه انها باشید و یا به هرنحوی شما را به سمت اهدافتان سوق میدهند ، بنویسید و برنامه ای بچینید که از این به بعد بیشتر با انها زمان بگذرانید . از ان طرف پنج نفر از کسانی را که روحیه شادی و فعالیت را در شما می خشکانند ، بنویسید و سعی کنید که از انها دوری کنید و یا اگر برایتان مقدور نیست که کاملا با انها قطع رابطه کنید ، سعی کنید که کمتر با انها برخورد داشته باشید .


7-   روتین داشته باشید . وقتی زندگی افراد موفق را میخواندم ، متوجه شده ام که همه انها روتین و برنامه کاملا مشخصی در طول روز دارند . چه زمانی بیدار میشوند ، چه زمانی کار میکنند ، چه زمانی استراحت میکنند و چه زمانی تفریح و معاشرت می کنند .

دلیل ان هم اینست که داشتن یک برنامه مشخص و روتین وار ، شما را ازشر تصمیم گیری و پروسه طولانی انتخاب اینکه هرروز باید چکار کنید ، نجات میدهد و در زمان و انرژی تان بشدت صرفه جویی میکند . هم از لحاظ فکری خسته نیستید و انرژی بیشتری دارید ، هم زمان بیشتری دارید که ان را به اتمام برسانید.

در یک برگه روتین روزانه  را بنویسید که چه ساعتی بیدار میشوید و چه وقت و چند ساعت کار میکنید . برای کارهایی هرروز ان را انجام نمی دهید ، یک برنامه هفتگی بنویسید . در هفت روز هفته ، کارهایی را که فقط پنج شنبه ها و یا سه شنبه ها انجام میدهید بنویسید و بقیه برنامه روزانه را در ان هرطور که صلاح میدانید جای دهید .هدف اینست که کارهایی که باید امروز و فردا انجام میدهید ، مشخص و تعیین شده باشند . هرچه برنامه روزانه تان مشخص تر باشد ، روز مولدتر و سازنده تری خواهید داست و کمتر از انجام انها طفره خواهید رفت .


8-   سحرخیز باشید . این جنگ بیدار شدن را از خود ببرید . هرچه زودتر بیدار شوید ، کارهای بیشتری را میتوانید انجام دهید و هرچه کارهای بیشتری را انجام دهید انگیزه و انرژی بیشتری دارید که در ادامه روز بازهم کارهای بیشتری را انجام دهید . این یک چرخه خودتشدید کننده است . هرچه کارهای کمتری در طول روز انجام دهید ، حس و حال تنبلی کردن و یکجا نشستن در شما بیشتر میشود .


9-   به هرچیز بله نگویید . بعضی از ما نمیتوانیم به درخواستی که دیگران از ما کرده اند نه بگوییم . زیرا میترسیم دیگر ما را دوست نداشته باشند . در عوض به انها توضیح بدهید که چقدر دلتان میخواهد به انها کمک کنید ولی به این دلایل نمی توانید . اگر کسی واقعا شما را بخاطر خودتان دوست داشته باشد ، درک میکند و عذرتان را میپذیرد ، اگر هم نمیپذیرد همان بهتر که از زندگیتان برود . قرار نیست که دیگران شما را بخاطر سرویس ها و خدماتی که به انها ارائه میدهید دوست داشته باشد . اگر احساس میکنید که نمی توانید به دیگران نه بگویید شاید نیاز مبرمی دارید که دیگران دوست تان داشته باشند که چیز بدی نیست . همه ما نیاز داریم که توسط دیگران دوست داشته شویم ، ولی اگر فکر میکنید که نمیتوانید بخاطر خودتان دوست داشته شوید و حتما باید کاری برای کسی انجام دهید تا محبوب باشید و مورد پذیرش قرار گیرید ، رابطه سالمی با افراد نخواهید داشت و سواستفاده از شما برای دیگران بسیار راحت خواهد بود .

 دور افرادی که شما را در ازای انجام کاری میخواهند خط بکشید و در عوض سعی کنید روی شخصیت و کیستی خودتان کار کنید که قوی تر و جذاب تر باشید تا دیگران بدون چشمداشت و توقعی ، شما را بخاطر خودتان بخواهند .


10 – هر کاری را که نمی توانید و یا قصد ندارید که در ان ادد ( اولین در دنیا ) باشید ، برونسپاری کنید . برونسپاری کردن یعنی کارهایی را که بلد نیستید ،  یا جزیی و زمانبر هستند ، یا دیگران در ان تخصص دارند و شما نه … و برای یادگیری ان باید زمان صرف کنید به دیگران بسپارید . هرچند شاید بنظر برسد که دارید هزینه میکنید ولی در واقع در دارایی با ارزش تری یعنی زمان صرفه جویی میکنید . یادتان باشد که دارایی واقعی زمان است . پول را همیشه میتوان دوباره بدست اورد . ولی زمان را نه …

ادامه موارد در مقاله بعدی … تا هفته بعد منتظر ما باشید .